Хрониките на династия Сун са записали, че Юе Фей се ражда на 24 март 1103 година. Появява се на бял свят в семейство на бедни фермери, обработващи земя в окръг Танян на префектура Анян в провинция Хънан. Раждането му се свързва с легендата, че безсмъртният Чен Туан, предрешен като странстващ монах, предупредил бащата на новороденото момченце, Юе Хе, да постави жена си и малкия си син в дървена делва, ако чуе детето силно да плаче. Няколко дни по-късно друго малко дете силно стиснало ръчичката на Юе Фей и той се разплакал. В същото време започнал проливен дъжд и придошлите води на Жълтата река помели цялото село. Бащата на Юе Фей обаче си спомнил какво го посъветвал странника и сложил детето и съпругата си голямо глинено гърне. Известно време и той успявал да се държи за делвата, но в крайна сметка се удавил. В по-късни интерпретации на биографията на националния герой се говори, че баща му все пак оцелява.
Учителят Джоу Тон преподава на Юе Фей стрелба с лък |
След години на упорити тренировки, Джоу Тон води учениците си на окръжните изпити по бойни умения, чрез които се определят най-достойните да продължат да градят кариера във военното дело или администрацията на империята. Юе Фей печели първото място, като от разстояние 240 крачки прекарва девет стрели през малък отвор и те се забиват в поставената зад тях цел. Успехът на Юе Фей допринася за това, да му бъде предложен изгоден брак с дъщерята на Ли Чун, стар приятел на учителя му Джоу и един от влиятелните окръжни магистрати.
След брака с дъщерята на Ли Чун Юе Фей се явява на държавните изпити по бойно майсторство, които се провеждат в столицата на империята Сун, град Кайфън. Там отново побеждава всички от младежите, конкуриращи се за званието най-добър воин на империята. Стига се до остър конфликт с другия основен претендент за първенец в надпреварата, който е и с благородническо потекло. Юе Фей отхвърля предложението на принца на Лиан, Цай Гуи, да се оттегли от надпреварата. Стига се до двубой между двамата, в който Юе Фей убива принца. Това го принуждава да се спасява с бягство и малко по-късно да се присъедини към китайските армии, които водят битки по границата срещу настъпващите джурчени.
Майакта на Юе Фей татуира на гърба му 4 йероглифа |
През 1126 година империята на династията Сун е нападната от джурчените – племена, населяващи манджурската тайга, които малко преди това са покорили северната част на Китай и са основали царството Дзин. С нахлуването си в земите на Сун нанасят множество поражения на китайската армия. Превземат и столицата Кайфън, а оттеглилият се от трона император Хуейдзун и синът му Циндзун са пленени и отведени във владенията на Дзин. Пленяването на двамата бележи края на династията Северна Сун.
Другият син на Хуейдзун бяга на юг, провъзгласява Ханджоу за своя столица и създава династията Южна Сун, след което приема тронното име Гаодзун. Китай изпада в сложно положение, затова новият император поощрява всячески създаването на професионални армии, които да спрат настъплението на джурчените. Така на сцената се появяват редица умели пълководци, един от които става и Юе Фей. Той, заедно с мнозина други, успяват чрез изкусни маневри да спрат нахлуващите дзински войски и дори да отвоюват част от завзетите по-рано земи по бреговете на Хуанхъ и Хуайхъ.
Батална сцена от битка, водена от Юе Фей през 1140 г. |
Калиграфия от ръката на Юе Фей |
Срещу Юе Фей са предприети кардинални мерки. Правителствената клика, начело на която е Цин Хуи, го арестува. Повод за ареста идва от поредната военна експедиция, която Юе Фей предприема срещу джурчените. Походът от самото начало е обречен на неуспех, защото участващите в него армии действат самостоятелно и всеки от пълководците на практика преследва свои си цели. Юе Фей получава 11 пъти нареждане от императорския двор да оттегли войските си. И всеки път се отнася пренебрежително към настояванията на императора. В крайна сметка войските му са нападнати от джурчените и само намесата на генерал Лю Ци, командващ друга китайска професионална армия, спасява Юе Фей от пълен разгром и му дава възможност организирано да оттегли воините си.
След него се оттегля и Лю Ци с армията си. Затова, след като получава 12-тото известие от императорската канцелария, Юе Фей най-после се подчинява и отвежда войските си зад Жълтата река, но воините му се разпиляват в южните територии без да спазват какъвто и да е ред и дисциплина; те просто са изморени от дългите битки и най-вече от последното сражение.
Статуя на Юе Фей в храма му в Ханджоу |
Освен това, Гаодзун вече не е толкова зависим от услугите на Юе Фей, защото изгрява звездата на друг пълководец – генерал Лю Ци, а други от предводителите на професионални армии демонстрират къде по-голяма лоялност, отколкото непокорния Фей.
Всичко това довежда до предаването на Юе Фей на съд, където са му повдигнати обвинения в подготовката на бунт. Съдът признава вината му и е осъден на смърт. Заради заслугите му му е дадено правото сам да сложи край на живота си. Генерал Юе Фей решава да изпие отрова. Умира на 27 януари 1142 година. Приемният му брат верен сподвижник и отличен воин Джан Сиан, както и синът му Юе Юн са публично екзекутирани.
Портата към храма на Юе Фей |
Честта на генерал Юе Фей е реабилитирана през 1163 година. Официалната биография на пълководеца е съставена 60 години след смъртта му и е включена в династийната хроника Сун Ши. През XVIII век на голяма популярност се радва роман за Юе Фей, написан в традиционния за китайската литература жанр уся.
Статуите на Цин Хуи и съпругата му |
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар