В китайския град Харбин от средата на ХХ век всяка година се провежда Международен фестивал на леда и снега. Заедно с японският снежен фестивал в Сапоро, канадският зимен карнавал в Квебек и норвежкият фестивал на ските, той е най-голямото тематично събитие в света.
Харбин е столица на провинция Хъйлундзян. Намира се в североизточната част на Китай. Средната температура през зимните месеци е −16,8 °C, а през нощта понякога термометрите показват и до −38,1 °C. Първият Международен фестивал на леда и снега се провежда през 1963 година, но няколко пъти традицията е нарушавана (например, по време на Културната революция в Китай). От 1985 година събитието се провежда всяка година.
Ледът се добива от река Сунгари, а за изработването на скулптурите от него се използват всякакъв вид инструменти – от традиционни сечива и методи за обработка на леда, до съвременни прецизни лазерни установки. Официално фестивалът започва на 5 януари и продължава един месец, макар че част от експонатите се появяват няколко дни по-рано и ако времето се задържи хладно, могат да просъществуват чак до началото на март.
През тази година в рамките на фестивала са планирани повече от сто мероприятия в сферите на туризма, културата, модата, търговията, икономиката и спорта. Посетителите на ледения град може да се пробват със зимен риболов, къпане в ледените води на реката, каране на кънки, сватбени церемонии и модни ревюта в ледена обстановка и още много други.
Home
»
Видео новини
»
Снимка на деня
» Започна тазгодишното издание на най-големия леден фестивал в Харбин (видео)
7 януари 2016 г.
Related Posts
"Преди много години, в една далечна галактика..." Междузвездни войни навършва 44 години
25 May 2022history.nakratko.bg0"Танцът" на звезда около черна дупка е поредното доказателство за правотата на теорията на относителността (видео)
17 April 2022history.nakratko.bg0"Оръжия" за масово поразяване: Прокълнатите тромпети на Тутанкамон, призоваващи войни (видео)
18 March 2022history.nakratko.bg0През “7800 по Фаренхайт” до “Блясъка на славата”
02 March 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.