В региона има около 20 природни солени водоема. Най-голяма е концентрацията на сол в глината от дъното. Пренасят я в допълнително изкопани (с диаметър около два метра) езерца, които се пълнят с вода от извори. Мъжете отъпкват с крака глината, докато се образува гъста солена суспензия. След това изчакват няколко часа, докато се утаи.
“Подсолената” по този начин вода се изгребва ръчно със съдове, изработени от тикви и кратуни. Изливат я в по-малки езерца. С изпаряването на водата започва и кристализирането на солта. Но ако процесът не се контролира, на повърхността бързо се образува кора, която спира процеса на изпаряване на водата.
В процеса се включват и деца. Тяхна задача е да мокрят изсъхналите участъци, за да може кристалите сол да се утаяват на дъното. Работят наравно с възрастните при 40-градусова жега.
Когато влагата се изпари напълно, идва ред и жените да се включат в процеса. Те събират солта, пресоват я в блокчета и ги подреждат за допълнително съхнене под палещите лъчи на Слънцето. Голяма част от добитата в Тегида-н’Тесум сол се продава по пазарите в големите градове на границата с пустинята Сахара. Използват я предимно за добавка в храната за животни.
“Отработената” вече глина се изгребва от езерцата и се изсипва на купчини наблизо. Постепенно се образуват високи, понякога достигащи до 10 метра височина насипи, които придават на пейзажа край Тегида-н’Тесум още по-необичаен вид.
0 коментара:
Публикуване на коментар