NASA представя ново видео, на което може да се види как се променя плътността на растителната покривка на планетата ни с промяната на сезоните.
Клипът е създаден на база спътникови снимки, събрани в продължение на много години. Данните са усреднени – във видеото не става дума за някоя конкретна година. Вместо това специалистите ни показват тенденциите в промяната на средногодишните цикли в живота на растенията на сушата и водораслите в световния океан.
Между декември и февруари, когато в Северното полукълбо е зимата, заради недостатъка на светлина и низките температури, растенията живеят кратко. В средните ширини растителността не изчезва, а преминава в състояние на покой. На видеото това е представено с жълто-кафяви цветове за участъците на сушата и с тъмно синьо за водните басейни.
След това, с увеличаването на продължителността на деня и покачването на температурите, зелената покривка на северната част от планетата постепенно започва да се увеличава, докато в същото време в Южното полукълбо активната фаза в жизнения цикъл на растенията започва да се забавя.
Видеото определено е зрелищно. Но специалистите на NASA, създавайки клипа, не търсят показността, а преследват научни цели: с помощта на събраните през годините спътникови данни ще може да се определят тенденциите в поглъщането на въглеродния диоксид от растенията и водораслите на Земята.
24 ноември 2015 г.
Related Posts
"Преди много години, в една далечна галактика..." Междузвездни войни навършва 44 години
25 May 2022history.nakratko.bg0"Танцът" на звезда около черна дупка е поредното доказателство за правотата на теорията на относителността (видео)
17 April 2022history.nakratko.bg0"Оръжия" за масово поразяване: Прокълнатите тромпети на Тутанкамон, призоваващи войни (видео)
18 March 2022history.nakratko.bg0През “7800 по Фаренхайт” до “Блясъка на славата”
02 March 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.