![]() |
Илюстративно представяне на Земята в хипотетичната мрежа от уплътнена в "косми" тъмна материя.
Снимка: NASA
|
Тъмната материя е хипотетична форма на материята, която не генерира електромагнитни излъчвания и пряко не взаимодейства с тях (това прави невъзможно прякото й регистриране и наблюдаване). По оценки на учените на тъмната материя се падат 27% от цялата материя във Вселената.
Още през 90-те години на ХХ век учените предвидиха, че тъмната материя следва да формира потоци от микрозърнести частици, движещи се с еднаква скорост по орбитите на галактиките. При приближаването към Земята, по разчетите на Гари Презо от Лабораторията за реактивно движение на NASA, частиците се фокусират в свръхплътни влакна, или “косми”.
За разлика от обикновената материя, тъмната материя лесно преминава през Земята. Но според изчисленията на Презо, именно земното притегляне деформира потока от частици, превръщайки го в тънки и плътни “нишки”, подобни на “косъм”.
![]() |
Илюстрация, показваща в увеличен мащаб как биха могли да изглеждат "корените" на "космите" от тъмна материя |
“Ако успеем точно да определим предполагаемото местоположение на корените, ще може да изпратим сонда, която да събере необходимата ни информация за тъмната материя”, казва Презо.
![]() |
"Корените" на космите от тъмна материя, породени от преминаването на частиците й през ядрото на Юпитер, следва да са трилион пъти по-богати на частици спрямо средните стойности. Илюстрация NASA |
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.