![]() |
Златното ковчеже, в което се съхранява реликвата |
![]() |
Моделът на ступа |
След като отварят желязната кутия, откриват вътре модел на ступа* с височина около 117 см и ширина около 45 см. Според Live Science, “моделът е изработен от сандалово дърво, сребро и злато, с инкрустирани скъпоценни камъни от планински кристал, стъкло, ахат и лапис лазули”.
Надписите на каменния саркофаг сочат, че моделът на ступата е изработен по времето на император Джъндзун (Джао Хун, 997 – 1022 година) от династията Сун. Върху самата ступа са изписани имената на хората, дарили средства за създаването на модела. Британският The Telegraph съобшава, че археолозите смята, че реликвата е “една от 84 000 пагоди, изготвени по поръчка на император Ашока Велики през II век пр.н.е., в които трябвало да бъдат приютени останките на Буда”.
![]() |
Индийски релеф с вероятно изображение на Ашока Велики (в центъра) |
Ашока обаче – според легендите – предизвиква и убива 99-тимата си братя, разчиствайки по този начин пътя си към трона. Само по-малкият му брат, Виташока, е пощаден. В началото на управлението си Ашока се проявява като безмилостен и жесток владетел. Но според много легенди всичко у него се променя, след завоюването на Калинга. Тези полумитични-полуисторически разкази съобщават, че императорът се нагледал на кръв и разруха и това го подтикнало да загърби насилието и да се отдаде на будизма.
Един от надписите, намерени вътре в каменния саркофаг, съхранявал над 1000 години златният модел на пагодата, дава още информация за връзката между реликвата и Ашока Велики. Текстът е написан от човек, наричащ себе си Деминг и определящ собствената си роля като “Майстор на Пълното просвещение, абат на манастира Чентиен [и] притежател на Пурпурната роба”. Според Live Science текстът гласи:
“…когато Буда навлезе в паринирвана (окончателната смърт, която разрушава цикъла от раждания и прераждания), тялото му беше кремирано близо до река Хиранавати в Индия. Човек, който управляваше Индия по това време, Цар Ашока, реши да запази останките на Буда, които раздели на 84 000 дяла… Нашата земя Китай получи 19 от тях, включително и теменна кост”.
Парчето кост от череп е открито вътре в малко златно ковчеже, поставено в по-голямо сребърно ковчеже. И двете заедно – съхранявани в модела на пагодата. Според описанието на Live Science, ковчежетата са “декорирани с изображения на лотосови модели, птици феникс и божества с мечове, охраняващи ковчежетата. На външното ковчеже има още изображения на духове, наричани апсари, които свирят на музикални инструменти”. И още: “теменната кост на Буда е поставена […] заедно с три стъкленици и сребърна кутия, в които се намират останки на други будистки светци”.
![]() |
Сребърното ковчеже, открито в ступата. Вътре в него е намерено златното ковчеже с предполагаемите останки от теменната кост на Сидхарта Гаутама Буда |
Желанието на Дъ Чин реликвата да стане достъпна за публиката се изпълнява. Костта от черепа на Буда първо е изложена в манастира Цися в Нанкин. След това през 2012 година достъп до нея имат последователите на будизма в Хонконг и Макао. В пресата от преди 4 години се появяват съобщения, според които десетки хиляди будисти се стичат в Хонконг и Макао, за да отдадат почит на 2500-годишната реликва.
Въпреки че в надписът, открит в каменния саркофаг се твърди, че костта е принадлежала на Буда, все още предстои това да бъде потвърдено с научни методи. За последователите на будизма обаче научните потвърждения са само подробност. Срещата с реликвата за тях е момент на преживян религиозен екстаз. Защото да видиш реликвата, е като да видиш Буда. Будизмът предлага на последователите си богатството на мъдростта, които носят истинското щастие сред хората. Преклонението пред тази реликва дарява поклонника с вътрешен мир, пречиства мислите му и го кара да се чувства умиротворен.
![]() |
Поклонници по време на будистки ритуал пред ступата с останките на Буда. Макао, 2012 година |
* Ступа (от санскрит - буквално „куп, насип”) е постройка с конусовиден или пирамидален силует - монументален обект на почит разпространен във всички будистки култури.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.