През 1969 година американските психолози Стенли Милграм и Джефри Травърс лансират тезата, че всеки човек на Земята е “косвено свързан” с кой да е друг човек чрез верига от общи познати. Броят на “посредниците” във веригата, твърдят Милграм и Травърс, е средно петима. От тогава много учени са опитвали да проверят дали това отговаря на истината. И всеки път резултатите са различни. Но веригата от познати никога не надвишава шест човека.
Нова проверка на тезата на Милграм и Травърс е извършена от екип на Facebook, които ползват своята база от потребители, надминаващи 1,59 милиарда. Това е второто изследване по темата, предприемано от най-голямата социална мрежа.
Новото проучване показва, че увеличаването на броя на потребителите води до съкращаване на “дистанцията” между тях. По време на първия експеримент през 2011 година, в което са анализирани данните на тогавашните 721 милиона потребители на Facebook, учените от Корнуелския и Миланския университети установяват, че средностатистически между двама души има 3,74 посредника.
Днес, когато в социалната мрежа са регистрирани два пъти повече хора, този показател е 3,57.
Новото изследване е проведено от специалистите на Facebook без участието на “външни” учени. Обработката на огромните масиви от данни е извършена с помощта на специални алгоритми, които позволяват да се пресметне приблизителният брой “уникални” хора в извадката. Под извадка се разбира броят на приятелите на приятелите за всеки потребител на социалната мрежа. Друга извадка оценява броя на приятелите на приятелите на приятели, и т.н. Всеки потребител на Facebook може сам да провери колко хора го разделят от другите потребители в мрежата.
Но да се твърди, че изследването на Facebook опровергава теорията за “шестте ръкостискания” (както е популярна тезата на Милграм и Травърс), е неправилно, твърдят експертите. Позицията си те обясняват с това, че потребителите на социалната мрежа вече са “една стъпка напред в сближаването” само с факта, че са регистрирани в нея. Затова, да се твърди, че резултатът от изследването във Facebook е приложим за населението на цялата планета, е неприемливо и неправилно.
6 февруари 2016 г.
Related Posts
Как се разпространява фалшивата информация в социалните мрежи
13 March 2018history.nakratko.bg0Имат ли вина социалните мрежи за депресиите ни?
27 November 2021history.nakratko.bg0Защо умни хора се доверяват на фалшиви новини?
20 April 2022history.nakratko.bg0Хората, които ползват емотикони, правят повече секс
12 June 2018history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.