Вкаменелости от древни хора, открити в Китай, може да коренно да променят теориите за това, как, накъде и кога се е разселил Homo sapiens, след напускането на Африка. В Даосян, провинция Хунан в южен Китай, учени са открили няколко десетки зъби от съвременен човек, които обаче са на възраст най-малко 80 000 години.
Резултатите от работата на експедицията са подробно описани в списание Nature.Досега се смята, че Homo sapiens тръгва да се разселва от Африка преди 40-60 хиляди години. За тази хипотеза има и много веществени доказателства – както археологични, така и генетични.
Според теорията, представителите на вида Homo sapiens, живели някога в района на Африканския рог, са пресекли пролива Баб ел-Мандеб, възползвайки се от относително ниското ниво на Червено море по онова време. Всички живеещи днес хора извън пределите на Африка са потомци на тези първи “туристи”.
Още по-древна миграция
По време на разкопките в пещерата Фуян в провинция Хунан обаче, са открити 47 човешки зъба. “Веднага ни стана ясно, че зъбите са идентични със зъбите на съвременен човек. Учуди ни възрастта им. Находката ни беше в калцитния под на пещерата, която на практика ги е “консервирала” в себе си. Следователно, тези зъби трябва да са по-стари от варовиковия слой, в който са се херметизирали. Над този слой са израснали сталагмити и тяхната възраст е точно определена – не по-малко от 80 000 години”, казва в интервю за Би Би Си доктор Мария Мартинон-Торес от Университетския колеж в Лондон.
От това следва, че всичко, което се намира в слоевете под сталагмитите трябва да е по-древно от тях. Откритите зъби може да се окажат и на 125 000 години, казват някои от учените.
Освен това, останките от животни, намерени заедно с човешките зъби в пещерата Фуян, са типични за късния плейстоцен, което съответства и на датирането на останките с помощта на изотопи.
Пещерата в Схул |
Откриването на толкова древни останки в Китай обаче напълно разбърква картите.
Няколко вълни на миграция от Африка
“Някои изследователи вече са лансирали теории за по-ранно разселване на хората от Африка”, разказва доктор Мартинон-Торес. “Трябва да разберем какво се е случило с тази миграционна вълна. Налага се да изясним, дали тя е била неуспешна, или и тези ранни мигранти са далечни предци на съвременните хора. Напълно възможно е ние да сме потомци на миграцията, започнала преди 60 хиляди години, но трябва да преразгледаме моделите си. Не е изключено Homo sapiens да се е разселвал на няколко миграционни вълни извън Африка”.
Студената и негостоприемна Европа
Професор Крис Стрингър от Лондонския музей по естествени науки казва, че това откритие може кардинално да промени представите за миграцията на Homo sapiens. “Мнозина, в това число и аз самият, се придържаме към схващането, че ранните миграции от Африка към Леванта, случили се преди около 120 хиляди години, както сочат останките от пещерите Схул и Кафзех, са просто неуспешни опити, които не са се разпространили по-далеч от Израел. Зъбите от Даосян обаче неоспоримо са сходни по морфология и размери с тези на съвременните хора, и съдейки по резултатите от ураниево-ториевата датировка, са на не по-малко от 80 000 години. Според мен, това потвърждава теорията за ранното разселване на хора, подобни на обитателите на пещерите Схул и Кафзех".
![]() |
Неандерталците и студеният климат са
препятствали ранното разселване на Homo sapiens в Европа?
|
Доктор Мартинон-Торес казва още, че новата находка може да обясни защо Homo sapiens пристига в Европа едва след “скитане”, проточило се 40 хиляди години.
Напълно възможно е неандерталците да са препятствали разселването на Homo sapiens в Западна Европа, докато броят им не започнал драстично и бързо да намалява. Възможно е също така и допускането, че възникнал и развил се в топлите тропични региони Homo sapiens, просто да е бил малко приспособен за живот в студената по онова време Европа.
Мартинон-Торес отбелязва още, че преди 80 000 години по времето, когато Homo sapiens предполагаемо се заселва в южните части на днешен Китай, в централната част и северните региони на Китай са обитавали по-примитивни човекоподобни, които може да са азиатските “братовчеди” на неандерталците.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.