Родното място на Кампанела |
По настояване на папа Урбан III Кампанела е освободен от затвора малко преди да изтече пълният срок на присъдата му. Напуска килията през 1626 година, а 3 години по-късно е и изцяло оправдан. По това време на негова страна застават двама от най-могъщите хора на онова време – френският крал Луи XIII и кардинал Ришельо. Двамата уважават Кампанела като голям учен и велик астролог. От килията си Кампанела предсказва на Луи XIII, че ще му се роди син, чийто живот ще е дълъг и щастлив. И наистина, след 22 години безплоден брак, Ана Австрийска ражда бъдещият Луи XIV, “кралят слънце”.
Последните години от живота си Кампанела прекарва във Франция. Издръжката му е осигурена от пожизнена пенсия, отпусната му по личното разпореждане на кардинал Ришельо.
Сред творбите на Кампанела най-известна е утопията “Градът на слънцето”. Под формата на роман авторът й описва един утопичен град-държава, чието население води “философски живот в комунистически условия”, т.е. – всичко е общо достояние, в това число и жените. Тезата на утопията е, че унищожаването на собствеността води до премахването и на много пороци, изчезва всякакво самолюбие и се развива лоялността към общността.

Освен с философските си трудове, Кампанела е смятан и за “боец от фронтовата линия” на чистата наука от онова време. Твърдо застава на страната и защитава Галилео Галилей – нещо, което не се осмелява да стори след него Рене Декарт.
Кампанела предсказва, че ще почине на 1 юни 1639 година, по време на очаквано слънчево затъмнение. Прогнозата му се разминава с малко – почива на 21 май 1639 година в манастира на якобинците в Париж.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.