Шокиращото твърдение на изследователите се базира на забелязаната от тях закономерност за звездите, подобни на нашето Слънце. Всъщност, учените са изследвали звезди, които по маса и радиус не се различават значително от нашето светило, а в голяма част от случаите около такива звезди са установени и планети, обикалящи в орбита в т.нар. “зона на комфорта”. Изследователите установяват, че в състава на тези звезди желязото и другите метали са по-малко, отколкото около звездите, около които обикалят планети, но извън зоната, предлагаща приемливи условия за развитие на живот.

Специалистите обясняват тази разлика в химическия състав на Земята и повечето планети от “обитаемата зона” край други звезди с това, че последните вероятно са значително по-стари. Желязото и другите тежки елементи се образуват при взривовете на светилата и се разсейват в междузвездното пространство.
Когато Млечният път е бил по-млад, подобни взривове са се случвали по-рядко, а това означава, че и желязото ще се среща в по-малки количества в екзопланетите, пригодни за развитието на живот. Ако съществуването на обитаеми планети е характерно по-скоро за бедни на метали звезди, то на съвременния етап от живота на галактиката ни, те се образуват значително по-рядко.
Не бива да се забравя обаче, че звездите съществуват достатъчно дълго време и древни планети с условия, пригодни за живот, съществуват в големи количества. Земята все пак е изключение сред потенциално обитаемите планети в Млечния път и по химически състав съществено се различава от “посестримите” си.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.