С помощта на супер високоскоростна камера учени са успели да заснемат движението на най-бързото нещо във Вселената – светлината.
В Масачузетския технологичен институт е създадена камера, която може да заснеме един трилион кадъра в секунда. Това е 42 милиона пъти по-бързо от скоростта 24 кадъра в секунда, с която снимат обикновените кино камери.
На видеото е експерименталното заснемане на движението на светлина във водна среда, а скоростта, с която фотоните се движат в такива условия е 966 милиона км/ч. В реално време, заснетото на клипа явление продължава само една наносекунда. За сравнение – продължителността на една наносекунда към секундата се отнася така, както продължителността на една секунда се отнася към 31,7 години.
Човешкото око е неспособно да улавя движенията на обекти с такива скорости. Затова заснетото от камерата е забавено и продължилото наносекунда явление в клипа е разтеглено до 20 секунди.
И още едно сравнение: ако по същия начин бъде заснето изстрелването на куршум, видеото ще е с продължителност от… три години.
Супер високоскоростните камери ще са бъдещето мощно оръжие, което ще помага на учените в техните експерименти. Миналата година учени от Токийския университет оповестиха, че са разработили камера, която може да заснема по 4,4 трилиона кадъра в секунда.
Home
»
Видео новини
»
наука
» Трилион кадъра в секунда. Учени заснеха движението на светлината (видео)
23 септември 2015 г.
Related Posts
"Преди много години, в една далечна галактика..." Междузвездни войни навършва 44 години
25 May 2022history.nakratko.bg0"Танцът" на звезда около черна дупка е поредното доказателство за правотата на теорията на относителността (видео)
17 April 2022history.nakratko.bg0"Оръжия" за масово поразяване: Прокълнатите тромпети на Тутанкамон, призоваващи войни (видео)
18 March 2022history.nakratko.bg0През “7800 по Фаренхайт” до “Блясъка на славата”
02 March 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.