
Странните зеленикави оттенъци, които може да се забележат в дясната страна на Луната се дължат на принципа на работа на самата камера EPIC. Снимките, които тя прави са всъщност поредица от няколко кадъра, заснети през интервал от 30 секунди, като се използват различни филтри: от ултравиолетов до инфрачервен. След това три последователни изображения се обединяват в едно, но за същото време Луната успява леко да се премести.
За пръв път човечеството вижда обратната страна на Луната през 1959 година, когато съветската станция “Луна-3” прелита над нея и изпраща невидимата от Земята част на повърхността на спътника ни. След това няколко мисии на NASA правят детайлно заснемане на Луната от всички възможни страни.
Снимките, които прави EPIC, позволяват по-добре да се разберат протичащите на Земята климатични процеси, да се наблюдават нивата на озон в атмосферата, ултравиолетовото албедо и т.н.
Снимките от апарата се изпращат на Земята със закъснение от 12-16 часа. Засега се публикуват само избрани кадри, но през есента NASA обещава да създаде отделен сайт, където ще са достъпни всички постъпващи от апарата данни. Два пъти през годината спътникът ще снима и Луната.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.