![]() |
Дигитална възстановка на селището |
Разкопките на остров Маравах се водят от археолози на Отдела по култура и туризъм в Абу Даби. Първите заключения сочат, че това е най-ранното поселение, откривано в ОАЕ. Според радиовъглеродните анализи, откритите останки от сгради са на възраст около 8000 години. Това препраща селището към новокаменната епоха.
В официалните съобщения за находката се подчертава, че къщите, открити при разкопките, са забележително добре запазени. Освен това се смята, че жилищата са използвани в продължение на няколкостотин години. Къщите са представлявали няколко стаи, плюс открити пространства, където са отглеждани животни и е приготвяна храна.
Общо са открити 10 къщи в селището. Начинът на структуриране на пространството и изграждането на къщите е много сходен, подчертават експертите. В момента археолозите се опитват да създадат дигитална възстановка на селището, както е изглеждало преди 8000 години.
Още нещо важно за находката: на територията на ОАЕ и преди са откривани поселения от същия период, но никога досега не са намирани останки от архитектура. В допълнение археолозите подчертават, че в експертните среди досега е прието мнението, че древните жители на ОАЕ са водели номадски начин на живот, постоянно местейки се със стадата си. Но откритията в Маравах сочат съвсем друго. Експертите са на мнение, че са налице доказателства, сочещи, че на този остров хората са започнали да усядат и да строят постоянни жилища и други структури.
Навсякъде другаде в древния Близък изток процеса на усядане е свързан с развитието на земеделието, но в Маравах се смята, че става въпрос за изцяло друга поредица от причини, довели до изграждането на постоянно селище.
Мохамед Халифа ал Мубарак, ръководител на Отдела по култура и туризъм, отбелязва, че опитът и уменията на екипа от археолози продължава да дава плодове. „Работата на специалистите ни позволява да надникнем далеч назад в историята на емиратството, разкривайки ни една интригуваща и забележителна история на най-древните обитатели на територията на емирата на Абу Даби“, казва ал Мубарак пред Khaleej Times.
![]() |
Останките от къщите в Маравах |
Експертите смятат, че в Маравах не земеделието, а богатите ресурси, които им предлага Арабския залив е убедило древните жители да се заселят и заживеят на едно място. Погледнато от този ъгъл, селището може да се смята за най-ранния пример за начина, по който възникват много по-късно голяма част от съвременните градове.
Древните хора, установили се на остров Маравах, са осъзнали, че морето може е богат източник на храна, както и на икономически възможности, които са уникални за конкретния регион, подчертават археолозите. Експертите предполагат, че древните жители са се досетили, че Заливът е древна „магистрала“, която ги свързва със съседите им. Следвайки тази логика, те са разработили и усъвършенствали „технологиите в корабоплаването“ и така са имали възможност да търгуват активно.
![]() |
Открита по-рано керамична ваза, която е изложена в Лувъра в Абу Даби |
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.