Откриха древно шумерско пристанище на 4 000 години
Обща археологическа мисия между италиански и иракски изследователи разкри руините на древно шумерско пристанище в Месопотамия.
Откритието датира на 4 000 години. Според учените откритието може да допринесе за нови и свежи познания за най-древната цивилизация в света.
Шумерите са се заселили в Месопотамия преди повече от 6 000 години, в район, който днес попада в съвременните граници на Ирак. Районът е известен като "люлката на цивилизация". Там е измислена първата писменост, която планетата познава. Шумерите били и първите, усвоили колелото, плуга, напояването, 24-часовия ден и много други.
Лича Романо и Франко Д"Агостино от Римския университет "Ла Сапиенца" са лидери на археологическите мисии, които правят разкопки в района. По думите им е възможно настоящето откритие да е едно от древните пристанища в Абу Тбейра (Abu Tbeirah) - пустинна местност, намираща се на около 7 километра южно от град Насирия.
"Това е най-древното пристанище, което някога ще бъде открито в Ирак. Единствените подобни останки от пристанище, които са изследвани, са в близост до Ур. Те обаче са около 2 000 години по-млади", посочиха археолозите, цитирани от News.bg
Басейнът на древното пристанище е бил с дължина 130 метра и ширина 40 метра. Капацитетът на съоръжението е равен на 9 басейна с олимпийски размери. Вероятно е водата да се е използвала и за други цели - гигантски резервоар например.
С откритието може да се предположи, че шумерските градове-държави са били свързани по делтата на реките Тигър и Ефрат много по-рано от предполаганото, уточни Д'Агостино.
Колелото нито е измислено от шумерите, нито използвано от тях за пръв път. Ямна, Ямна ...
ОтговорИзтриванеClick to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.