![]() |
Един от луксозните погребални дарове, открити при разкопките |
Повод за разкопките става строежа на нов участък от магистралата А15 в провинция Гелдерланд. Работите започват още през миналата година и се провеждат при спазването на строга тайна, за да не привлекат вниманието на иманяри. За откритието си археолозите съобщават едва сега, когато всички находки са вече изнесени от мястото и подготовката за строителството на пътния участък е завършена.
В края на 2017 година археолозите правят предварително проучване на участъка с детектори за метал. На някои места получават много силен сигнал и правят проучвателни изкопи. Само на половин метър под повърхността се натъкват на погребения – общо 48 на брой. Датирвоката им сочи времето на Римската империя - II-III век. В шест от погребенията са запазени каменните погребални урни-саркофази, четири от които са в прекрасно състояние.
![]() |
По време на разкопките, археолозите се "дегизират" като строители, за да запазят в тайна находката |
Лични вещи не се срещат често в римски погребения, но в това гробище археолозите откриват огледала, ножици, фибули, фиби за коса и дори флакон от парфюм с цялото му съдържание. И списъкът не завършва с това: най-интересната и неочаквана находка, според оценките на археолозите, са фрагменти от четири държача за пергаментни свитъци и каменна надгробна стела с изображение на жена.
![]() |
Погребална урна-саркофаг, открита в гробището край Бемел |
„Мъртвите да не бъдат погребвани и изгаряни в градовете“ – гласи една от повелите в „Закони на дванадесетте таблици“ – писмените древноримски норми, послужили за основа на римското право. Тези закони са съставени в зората на Римската република, през V век пр.н.е., но дори векове по-късно, във времената на Империята, през II – III век от нашата ера, все още са продължавали да бъдат валидни.
![]() |
Част от откритите артефакти |
Логично е да се предположи, че откритият от холандските археолози некропол, в който в продължение на два века са погребвани знатни и/или високопоставени римски граждани, е разположен на място, съобразено с древните законови норми. Проблемът обаче е в това, че на учените не е известно в този район да е имало каквито и да е римски градове, поселения или отделни вили. Най-близкият римски град – Ulpia Noviomagus Batavorum, днешният Неймеген, се намира на 12 км от Бемел; римският град освен това се е намирал и на противоположния бряг на река Ваал.
Археолозите подчертават, че откритите в погребенията артефакти са характерни за богати погребения край големи римски градове, като въпросния Новиомагус-Неймеген, или за гробовете на високопоставени римляни, починали на територията на съвременните Белгия, Германия или Франция. Но в случая липсват каквито и да е „жокери“, от които да се разбере къде са живели или от къде са родом „обитателите“ на некропола; проучването на артефактите не помага с нищо в тази насока.
Затова археолозите започват да подозират, а в последствие това подозрение се превръща в убеденост, че в гробището са погребани членовете на богат род, който е притежавал имение някъде в близката околност. Следователно, близо край Бемел може да са „скрити“ руините на неизвестна до момента на науката римска вила: родово имение е най-вероятната причина, поради която се е появил този голям некропол насред „голото поле“.
Сега предстои учените да потвърдят хипотезата си с допълнителни проучвания на околните местности. И ако успеят да открият загадъчната вила, тя ще получи титлата на разположената най на север римска вила, от всички, открити на територията на Римската империя.
![]() |
Дигитална реконструкция на възможното разположение на древния некропол |
В края на декември 2015 година пък, отново холандски археолози се похвалиха с откриването на първите доказателства за началото на римското нахлуване по тези места. Беше открито мястото, където Цезар води първото си сражение по тези земи: през 55 г. пр.н.е. разбива в сражение две германски племена – узипетите и тенктерите.
Между кървавото нахлуване и смутния край се вместват живота и смъртта на няколко поколения от богат римски род, чиито останки 1800 години са почивали необезпокоявани в холандските земи.
И за да „живее спомена за умрелите по-дълго в паметта на живите“, тяхната история сега ще бъде отново преоткрита и разказана от съвременните археолози.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.