Огромно газово "цунами" откриха астрономи в галактическия клъстер Персей (видео)
Астрономи откриха гигантски газови вълни, надвишаващи около два пъти размера на нашата галактика, които си проправят път през галактическия куп Персей. Горещите газове са често срещани компоненти в междугалактическото пространство вътре в клъстерите, но вълните от тях са нещо по-особено с тунеловидната структура, която формират.
Експертите смятат, че формированието е следствие от въздействието на черна дупка, намираща се в NGC 1257, централната галактика в клъстера Персей. Изследване, проведено с помощта на рентгеновата космическа обсерватория на NASA "Чандра", оневинява свръхмасивната черна дупка. Структурата, обвиваща NGC 1257, не показва признаци на активност в рентгеновия диапазон - точно обратното на онова, което астрономите очакват.
В публикация за Monthly Notices of the Royal Astronomical Society астрофизиците пишат, че вероятно газовата структура е формиране вследствие на сливане в клъстера. Учените смятат, че по-малък галактичен куп се е разминал на "едва" 650 000 светлинни години от центъра на NGC 1257 и с преминаването си е предизвикал появата на тези невероятни вълни в междугалактическия газ.
"Персей е един от най-масивните близки до нас клъстери. Той е най-яркият в рентгеновия диапазон, така че чрез "Чандра" можем да черпим информация в несравними детайли. Вълната, която идентифицирахме като следствие от преминаването на по-малък клъстер, показва, че активността все още е висока и сливането, породило тази гигантска газова структура, все още е в ход", казва в публикацията водещият автор в изследването Стивън Уокър от NASA.
За да разрешат загадката, учените прибягват до използването на много сложно компютърно моделиране. В симулацията, възпроизвеждаща динамиката на газовете в междугалактическото пространство на клъстера, в централната част се намира "по-студен" - с температура от около 30 милиона градуса по Целзий газ, заобиколен от газове, чиято температура е до три пъти по-висока.
Когато започва сливането, всички газове се размесват, пораждайки вълна, за която се смята, че е от т.нар. вълна на Келвин-Хелмхолц - такива се наблюдават по морската повърхност или в облачните системи на Земята.
0 коментара:
Публикуване на коментар