Геофизици описват катастрофални явления, които могат да се окажат съдбоносни за над 500 милиона души по света, живеещи в районите на речни делти. Изследването е публикувано в списание Science Advances.
Учените са моделирали в лабораторни условия наводнение, което може да се случи заради глобалното затопляне и вследствие на него под вода да се окажат огромни обитаеми днес територии. В реални условия е невъзможно да се проведат изпитания, заради самите мащаби на явлението.
Вместо това, учените са използвали идеята за хидродинамичните подобия и са моделирали наводнение в делтата на река, като по този начин детайлно са проучили механизма на протичането му. Според геофизиците, тези знания могат да помогнат, за да се намалят щетите от подобно стихийно бедствие и да бъдат спасени милиони жиовти.
Причините, водещи до унищожаване на речните делти се крият в повишаването на морското равнище, океанските бури, улягане на ландшафта и намесата на човек. Тези събития променят речния алувий – дънните отлагания от големи и малки камъни и чакъл.
Основният извод от изследването на специалистите е, че най-голяма роля в разбиването на алувия имат процесите, протичащи на строго определени места (отбелязани на снимката) в делтата на река. Учените обясняват по този начин и размерите на делтите, както и механизмът на възникването им.
Home
»
Климат
» Учени моделираха потенциално опасно наводнение, което може да засегне над 500 млн души по света
22 май 2016 г.
Related Posts
През 1110 година Луната изчезва по време на затъмнение. Обяснение на случилото се откриваме в ледници
07 May 2022history.nakratko.bg0Изригване на древен супервулкан превърнало за дълго 1/3 от Европа непригодна за обитаване
22 March 2022history.nakratko.bg0Йелоустоун - първият национален парк в света
01 March 2022history.nakratko.bg0Ужасът в Индийския океан от декември 2004 година. Четвъртото по сила земетресение в историята
26 December 2021history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.