Марсоходът Opportunity чрез бордовата си навигационна камера е успял да заснеме уникален прашен вихър на повърхността на Червената планета.
Подобни прашни вихрушки възникват на Земята в много горещи места. Въздухът в близост до силно нагрятата земна повърхност започва бързо да се издига и възходящият поток от топъл въздух се завихря около една ос. Такива вихри се наричат “прашни дяволи”. Имат почти вертикална ос на въртене и на височина могат да достигнат до няколко десетки метра. Явлението може да се наблюдава в продължение на няколко секунди или дори до няколко минути. Ако въртенето се осъществява с висока скорост, вихрушката издига от повърхността малки частици прах, пясък и дори камъчета, които на практика правят видим издигащият се въздушен поток.
“Прашни дяволи” се срещат и на Марс. За пръв път подобно явление е заснето на Червената планета през 70-те години на ХХ век от американските космически апарати от програмата “Викинг”. Марсианските прашни вихрушки обаче може да са 50 пъти по-широки и 10 пъти по-високи от земните, което ги прави потенциално опасни за марсоходите.
На 31 март 2016 година, в края на 4332-то марсианско денонощие (сол), откакто работи на Червената планета, Opportunity е заснел извънземния “прашен дявол”, който се е зародил в района на хребета Кнудсен, в околностите на кратера Гусев, където в момента се намира марсохода.
7 април 2016 г.
Related Posts
Избухването на свръхнова е ускорило еволюцията на вида ни, твърдят учени
28 May 2022history.nakratko.bg0Най-ярката свръхнова, която човечеството някога е документирало
01 May 2022history.nakratko.bg0Космическата ера на астрономията. Телескопът "Хъбъл" навършва 32 години на орбита
24 April 2022history.nakratko.bg0"Танцът" на звезда около черна дупка е поредното доказателство за правотата на теорията на относителността (видео)
17 April 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.