
Особено тревожна е ситуацията в бедните страни, където местното население, въпреки всички забрани, продължава да бракониерства яйцата на костенурките и да ги продават. Например в Мексико от 1990 година е в сила закон, който забранява лова както на самите костенурки, така и на яйцата им. Нарушителите рискуват да попаднат за 9 години в затвора. За защита на уникалните морски обитатели по крайбрежието патрулират рейнцжъри, на които е разрешено да стрелят по бракониерите. Тези мерки обаче не дават резултат.
На тихоокеанското крайбрежие на Мексико между юли и средата на септември хиляди костенурки излизат, за да снесат яйцата си. Всяка маслинова ридлея снася по около 100 яйца. По данни на National Geographic, цената за едно яйце е около 1 долар, но за жителите на бедните крайбрежни села това е много голямо богатство.
Яйцата на маслиновата ридлея се смятат за деликатес и клиенти за тях са най-вече скъпи ресторанти. Освен това, мнозина вярват, че те са природен афродизиак. Самите бракониери обвиняват за създалата се ситуация правителството. По думите им, липсата на работна заетост и необходимостта да осигурят прехрана на семействата си ги карат да извършват посегателството срещу яйцата на морските костенурки.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.