Ученият е изследвал 378 възрастни – 181 жени и 197 мъже на възраст между 20 и 58 години; 97 от участвалите в изследването са имали татуировки. Според резултатите от анкетата, хората с татуировки по тялото показват по-високи нива на вербална агресия и злобност. И още по-точно - колкото повече са татуировките, толкова по-високо е нивото на агресия.
При това, значителни различия между образователния и социалния статут на хората с татуировки и без, не е налице. Установено е още, че мъжете и жените са еднакво пристрастени към рисунките по телата.
Данните на професор Свами сочат, че татуираните хора по-често демонстрират т.нар. реактивно бунтарство, т.е. проявите им не са спонтанни, а са в отговор на някакви действия или молба от страна на околните. Това заключение позволява да се обяснят татуировките и като вид реакция срещу негативни събития в живота.
Любопитното е, че активното бунтарство не е “любима” форма за изява на хората с татуировки. Свами намира обяснение защо това е така, във факта, че болката и постоянството нужни за да се подложиш на татуиране на големи части от тялото, не се съгласуват с насладата, която активните бунтари изпитват, когато сами и заради постигането на техни лични цели предизвикат размирици.
Да не забравяме, че американски медици предупреждават, че татуировките може да донесат на човек труднолечими бактериални инфекции. В повечето случаи се стига до такива инциденти при хора с отслабена имунна система, но и здрав човек може да получи “награда” под формата на инфекция, докато му правят татуировки.
0 коментара:
Публикуване на коментар