Учени от Европейската космическа агенция (ESA) смятат, че са намерили отговор на въпроса, защо кометата Чурюмов-Герасименко е с толкова необичайна форма и наподобява гумено пате.
По-рано съществуваха две теории, опитващи се да обяснят формата на кометата: образувана е след сливането на две различни небесни тела, гласи първата хипотеза; втората е, че в централната част на кометата ерозията протича по-бързо и това води до образуването на характерното “стеснение”. Според специалистите в крайна сметка вярна е първата хипотеза.
Детайлни изследвания на данните от кометата 67Р, получени с помощта на инструментите от космическата сонда Rosetta и модулът Philae, който кацна на повърхността й показват, че тя се състои от многобройни “тераси”, намиращи се на различна дълбочина.
Това съвпада с данните, че кометата е със слоеста структура, но детайлният анализ показва още, че слоевете почва в малката и голямата част на кометата са доста различни. От там следва изводът, че двете части на кометата някога са били различни тела, след което са се сблъскали и са станали едно цяло.
Учените предполагат, че колизията се е случила с относително малка скорост на двете тела – от порядъка на 1,5 метра в секунда.
1 октомври 2015 г.
Related Posts
Избухването на свръхнова е ускорило еволюцията на вида ни, твърдят учени
28 May 2022history.nakratko.bg0Най-ярката свръхнова, която човечеството някога е документирало
01 May 2022history.nakratko.bg0Космическата ера на астрономията. Телескопът "Хъбъл" навършва 32 години на орбита
24 April 2022history.nakratko.bg0"Танцът" на звезда около черна дупка е поредното доказателство за правотата на теорията на относителността (видео)
17 April 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.