Колоната наподобява прочутата Траянова колона. Вандомската се издига на височина от 44,3 метра, а средният й диаметър е 3,6 метра. Постаментът й е от камък, покрит с 425 бронзови пластини, а самата тя е винтообразно украсена от полоса с дължина 280 метра, по чието протежение са разположени 76 барелефа с изображения на батални сцени от битката при Аустерлиц.

Когато Бонапарт става първи консул, решава да построи колона, за да увековечи победите си в кампанията от 1805 година и да отдаде нужната почит на героичните френски войници. Изборът му се спира точно на колона, като подражание на древната Траянова колона в Рим.
Заповедта за издигането на колоната е от 1 януари 1806 година, строителството започва на 25 август същата година и приключва на 15 август 1810 година. За изработването на колоната е използван металът от австрийски и руски оръдия, взети в плен в боевете при Аустерлиц. Колоната е с 14 метра по-висока от прототипа, на когото подражава. В различни периоди е наричана Аустерлицка, Колона на победата и Колона на Великата армия, но днес, чисто географски се свързва с името на площада, където се намира.
Статуята на Наполеон, която днес се извисява на върха й, е третата по ред в историята на цялото съоръжение. Първата статуя, където Бонапарт е изваян с римска тога, е свалена от колоната веднага след поражението на французите през 1814 година и превземането на Париж от съюзническите армии. Според някои свидетелства е претопена, а на нейно място на върха на Вандомската колона е издигнат белият флаг с кралските лилии на Бурбоните. След Юлската революция, през 1833 година Луи-Филип I заповядва да се възстанови колоната в първоначалния й вид. Но в новия вариант скулптурата на Наполеон вече е “облечена” в офицерски дрехи. През 1863 година Наполеон III, опасявайки се, че статуята може да пострада от лошото време, разпорежда да бъде свалена и да бъде преместена близо до гробницата на Наполеон I в Дома на Инвалидите, където се намира и днес. На нейно място е поръчано ново копие, на което Бонапарт отново е изобразен с римска тога и увенчан с регалиите на римски император – меч, крилатата богиня на победата Нике и лавров венец.
След тази “реставрация” Вандомската колона с възстановената статуя на Наполеон I става от една страна символ за поклонение на бонапартистите, а от друга – обект на критика за противниците му. Най-драматичните събития обаче тепърва предстоят. По време на Парижката комуна през 1871 година за революционно настроените парижани колоната е символ на милитаризма и живо доказателство за завоевателните войни на бившият френски император. Гласовете за премахването й са много и на 18 май 1871 година колоната е разрушена, като изпълнение на разпореждане на Парижката комуна от 12 април същата година. Разрушаването й се ръководи от френския художник Гюстав Курбе, който в Правителството на комуната изпълнява длъжността комисар по културата. След разгрома на Комуната и смяната на политическите режими, новото правителство през 1873 година се разпорежда колоната да бъде възстановена и Курбе е осъден да заплати разходите по възстановяването.
Оттогава Вандомската колона се извисява на това място и е една от забележителностите на Париж, която привлича жителите и гостите на града.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.