Юпитер, заснет с телескопа "Хъбъл" |
Анди Коглан разказва пред New Scientist, че едно от най-изненадващите открития е, че ядрото на Юпитер не е твърдо, както при Земята, а е по-скоро "размито" и в горните си нива се смесва със слой от метализиран водород. На база гравитационните измервания излиза, че вътрешността на Юпитер е много различна.
Учените са установили още, че магнитното поле на планетата е много по-силно, отколкото се смяташе. Досега се приемаше, че магнитната индукция е около 5 гауса, но реалните измервания от "Юнона" сочат 9 гауса. Плътността на магнитния поток на земното магнитно поле на повърхността е между 0,25 и 0,65 гауса.
Още по-удивителен е фактът, че вероятно магнитното поле на Юпитер не се поражда като земното от ядрото, а по-скоро от процеси, протичащи на повърхността на планетата, смята Коглан. До това заключение учените са достигнали заради колебанията в магнитната индукция на полето в различни региони на Юпитер, която достига до разлики от 2 гауса.
Снимка, направена през декември 2016 от "Юнона". Вижда се едно от характерните бели петна в атмосферата на Юпитер |
Сондата "Юнона" навлезе в орбита около Юпитер през месец юли миналата година. До февруари 2018 година беше предвидено космическият апарат 37 пъти да извърши близки прелитания до планетата. Но заради проблем с основния двигател на сондата, тя се намира на по-висока и по-разтеглена от първоначално предвидената орбита и ще остане на нея до юли 2018 година, като през това време 12 пъти ще се приближи до планетата.
Засега този проблем изглежда не възпрепятства научната програма и от NASA очакват да бъдат изпълнени всички научни цели на мисията. Тъй като прекарва по-малко време в силното магнитно поле на Юпитер, очаква се, че сондата ще оцелее до юли 2018 година.
В момента орбитата на космическия апарат го доближава максимално до разстояние от 4100 км от планетата. 53 дни са нужни за завършването на една обиколка. В най-отдалечената точка от орбитата, сондата се намира на около 3 милиона километра от Юпитер. Очакваните сближавания са три пъти по-малко, но експертите се надяват дори и това да им предостави много нови данни за анализиране.
0 коментара:
Публикуване на коментар