Екип от учени, докато изследват южното крайбрежие на Сицилия, са се натъкнали на интригуващ праисторически скален... календар. След като провеждат няколко емпирични наблюдения, те са установили, че изгряващото слънце в деня на зимното слънцестоене перфектно съвпада с голям отвор в скално образувание, което се намира на хълм, близо до праисторически некропол. Освен това са намерили и повален мегалит, който някога вероятно се е издигал право пред отвора в скалната структура. В съобщенията в медиите, разказващи за находката, изобилстват сравнения на скалната структура със световно известния комплекс в Стоунхендж.
Според публикацията на Seeker, екипът се е натъкнал на дупка в скалата с диаметър от 98 см, докато специалистите са проучвали бункери от Втората световна война в района на сицилийския крайбрежен град Джела. Учените забелязват признаци, че отворът е създаден от човешка ръка, затова решават да потърсят смисъла на изсичането ѝ. Разбира се, една от възможностите е да има отношение към смяната на сезоните.
В живота на праисторическите хора ключови моменти са се явявали лятното и зимното слънцестоене.Огромният мегалитен комплекс в Ирландия, известен като Нюгрейндж, скалните рисунки в Пейнт рок, Тексас, цитаделата Саксайуаман в Перу, и разбира се най-прочутият сред праисторическите паметници - Стоунхендж в Уилтшър, Англия, са само част от археологическите места, които свидетелстват за интереса към промените в сезоните, който са проявявали древните хора.
Слънчевите лъчи в деня на слънцестоенето огряват вътрешността на монументалния комплекс Нюгрейндж в Ираландия |
Това кара екипът, в който участват археолозите Джузепе ла Спина, Микеле Курто и Марио Брациавенти, подпомагани от техническият експерт Винченцо Мадониа, да се "въоръжат" с компаси, камери и безпилотен дрон, за да се опитат да заснемат и документират изгрева на слънцето в деня на зимното слънцестоене. Резултатите от наблюденията им показват, че усилията са си стрували.
Пред Seeker археологът Джузепа ла Спина разказва: "В 7:32 часа сутринта слънцето грееше ярко точно през дупката в скалата. Абсолютно прецизно. Беше невероятна гледка".
Това обаче не е всичко, което учените са установили. Малко на изток от "скалата с календара" екипът се натъква на 5-метров мегалит, който в момента лежи на повърхността (ямата в основата на мегалита, според учените, предполага, че някога той е стоял изправен на това място). Геоложките анализи на мегалита и скалите наоколо показват, че са различни, т.е. каменният блок е донесен от друго място. "Това, според нас, също подкрепя тезата за сакралното значение на мястото", допълва ла Спина.
Това не е първата скална формация в Сицилия, която учените свързват със слънцестоенето. Пред Seeker Скудери споделя, че два каменни монолита с изсечени в тях дупки са открити в миналото близо до Палермо. Любопитен детайл е, че според Скудери наскоро откритата скална дупка е изсечена от същите хора, които са създали и каменните колони край Палермо. "Отворът в единия монолит е подравнен така, че да улавя слънцето в момента на изгрева в деня на лятното слънцестоене, а другият - на зимното. Затова смятам, че край Джела е много вероятно да се намира и втори "календар", който да бележи денят на лятното слънцестоене", обяснява Скудери пред Seeker.
Екипът археолози пред новооткритият "скален календар" |
0 коментара:
Публикуване на коментар