10 декември 2017 г.

Течащата вода не замръзва веднага, след като температурата ѝ спадне до 0 °C. Тя първо малко се преохлажда и едва тогава в нея започват да се формират и растат ледени кристали. Получава се смес от вода, в която има много малки ледени късчета.

При движението си всяко от тях е "само за себе си", но с намаляване на скоростта на течението започват да залепват едно за друго и заедно към околните предмети, в това число и каменните корита на водопадите. При ниски температури пръските от падащата вода успяват да замръзнат още в летежната фаза, а когато се отложат започват да формират заледявания около водопада.

Заледената част нараства постепенно и накрая може да обхване целия водопад. В зависимост от характера на течението, замръзването на водопад може да започне по краищата му, в подножието му, където се събират малките водни кристалчета, или отгоре, където водата с ледените ядра в нея започва да се спуска от прага. Основните фактори, които влияят са температурата на течащата вода и скоростта ѝ спрямо скалното корито и околния лед.

Казано накратко, водопад може да замръзне от която и да е страна.

0 коментара:

Публикуване на коментар

:) :)) ;(( :-) =)) ;( ;-( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ $-) (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.

Може да ви е интересно...