Наричат тази структура “Календарът на Адам” или понякога “Африканският Стоунхендж”. Около нея винаги са избухвали противоречиви спорове. Някои смятат, че Календарът на Адам е на повече от 75 000 години – с десетки хиляди години по-стар от египетските пирамиди и Стоунхендж. Намира се в провинция Мпумаланга в източната част на Република Южна Африка. Представлява побити каменни монолити в кръг с диаметър от около 30 метра. След извършени замервания е установено, че разположението на каменните блокове съвпада с някои астрономични величини. Това кара мнозина да изказват предположението, че съоръжението е най-старият мегалитен календар в света – при това, напълно функционален.
Из планинските райони на Южна Африка са разпръснати руините от хиляди каменни структури. Пръв английският пътешественик Теодор Бент се опитва да направи оценка на броят им. През 1891 година той казва, че подобните структури в този регион наброяват около 4000. До 1974 година приблизителният брой на руините вече е определян на около 20 000. В наши дни специалистът по темата и изследовател Майкъл Телингер твърди, че броят на каменните руини е 100 000, а може би и още повече.
Изглед към района, където се намира "Календарът на Адам" |
По-старите поколения от местното население наричат мястото “Inzalo y’Langa” или “Родното място на Слънцето”. За широката публика Календарът на Адам става известен през 2003 година, когато вниманието е привлечено от пилота Йохан Хейне. Той лети над района на планините в Мпумаланга в продължение на две десетилетия и забелязва хилядите странни каменни кръгове. Започва да ги фотографира от въздуха.
Част от Google Earth, на която се вижда малка част от Южна Африка с множество древни земни и каменни структури |
При инцидент с един от самолетите на Йохан, за пръв път се сблъсква с Календара на Адам. Близо до мястото на инцидента Йохан попада на загадъчния кръг от каменни монолити. След като приключва спасителната операция на пострадалия пилот, Йохан се запътва към каменния кръг. Докато се разхожда сред структурата разбира, че монолитите са ориентирани по четирите посоки на света, а някои от тях сочат точките на равноденствието и слънцестоенето. Най-малко 3 от каменните монолити се намират по посока на изгряващото Слънце, докато в западната част на кръга има “празно място”. Йохан Хейне прекарва месеци в извършването на наблюдения и изчисления и накрая достига до заключението, че структурата всъщност е каменен календар.
Скица на Календара на Адам с някои астрономически съвпадения, съобразени с периода около 11500 г. пр.н.е |
Този забележителен календар някога е представлявал кръгла структура, подобна на познатата на всички от Стоунхендж. В центъра на “кръга” са стояли два изправени камъка с издълбани върху тях “гравюри”.
На сателитните снимки ясно си личи оригиналната форма на структурата. Всички камъни са доломити и някои от тях тежат по 5 тона. Предполага се, че са донесени от доста далеч.
Трябва да се отбележи, че района, където се намира Календара на Адам, е много богато на златни находища. В околностите му има няколко златни мини, като една от тях е сред най-богатите в наши дни находища на скъпоценния метал. Европейците са привлечени към тези места през 80-те години на XIX век и то не само заради златните залежи, но и заради преданията и доказателствата, че по-стари цивилизации са добивали много други скъпоценни минерали.
Краал за добитък на племе от народността Банту |
Наклонът на земната ос спрямо плоскостта на еклиптиката не е постоянен – Земята, както всяко въртящо се тяло, е подложена на явлението прецесия. Прецесията на земната ос води до това, че картината на нощното небе постоянно се променя, като цикличността му е с период от приблизително 25 800 години. Изчислявайки кога трите звезди от колана на Орион са се виждали като права хоризонтална линия, може да се предположи по кое време са били разположени камъните в Календара, така че да представят трите звезди.
Според Майкъл Телингер, изчисления, направени от астронома Бил Холенбах показват, че подобно разположение на трите звезди от съзвездието Орион (права, хоризонтална линия) са имали преди най-малко 75 000 години. Ако допускането, че каменният календар пресъздава точно това явление, е вярно, то тогава и възрастта на структурата е не по-малко от 75 000 години.
Майкъл Телингер край мегалитите на Календара на Адам |
Всъщност, никой от въпросите около Календара на Адам и хилядите по-малки каменни кръгове не е намерил все още своят категоричен отговор. Кой ги е построил? Кога и с каква цел? Всичко това предстои тепърва да намери отговори, но след задълбочени и всестранни проучвания.
0 коментара:
Публикуване на коментар