Днес едва ли има значимо събитие, което “Нострадамус да не е предсказал”.
Спекулант...
Бил ли е Нострадамус действително гениален гадател? Вероятно ще се намери зрънце истина в подобно твърдение. По бащина линия той принадлежи към юдейския род на Иссихар. В това коляно се раждали момчета, които трудно се оправяли с орането на земята, но пък изучавали с охота Тората. “Хора разумни, които знаели какво и кога следва да се прави в земите на Израиля”. Ако щете – обяснявали на другите, как да живеят, кога е най-доброто време за сеитба, как да спазват правилата на шабата… Нещо като “разумните” възпитатели. Заслужили си и това, да им припишат някакви пророчески дарби.
Самият Мишел дьо Нострадам – до едно време самият той така се подписва – нямал особен интерес към пророчествата. На 18 години той вече е магистър по изкуствата, след като завършва колеж в Авниньон. Под “изкуствата” по онова време се разбират предметите от граматика и аритметика, до астрономия и музика. Нещо, като днешната бакалавърска степен. И Мишел решава да стане лекар. Това решение го пуска в “свободно плаване” по живота.
“От 1521 до 1529 година постоянно пътувах, за да разбера и изуча растенията и лечебните билки, но не можах напълно да овладея великата тайна на науката…”
Не, не скромничи с тия си думи. Започвайки да учи медицина, Мишел установява, че в някои науки значително изпреварва наставниците си. В същата онази област за “лечебните билки”, например. През 1534 година, докато тече обучението му в университета в Монпелие, той е заплашен от изгонване “за присмиване над преподавателите и увлечения към забранената фармация”.
Насмешките можело и да му простят. Но за “забранената фармация”… По онова време зад това понятие се крие точно това, което си мислите. Не става дума за смъртоносни отрови, а за психоактивните вещества. Наркотиците. И по-точно – марихуана и опиум.
Мнозина са знаели, че Мишел ползва тази “фармация”. По-късно, когато вече е на 52 години и пророчествата му се “приемат с очакване”, градските власти в официално писмо изискват “Мишел Нострадамус следва да обясни с какви растения практикува и по какъв начин прави своите предсказания”. Нострадамус избягва разпита. Но пророчествата, направени вероятно с помощта на “забранената фармация”, представляват може би стихотворен обзор на текущото положение в Европа. С лек поглед напред във времето – година – две, най-много пет – нещо като геополитически анализатор в средновековен вариант. Популярността им обаче се дължи в метода на предлагане. Правил го е по модерния за ония времена начин – с тъмни, зловещи и тъпкани с иносказание думи.
Да вземем един от известните катрени (четиристишие), в които според мнозина предрича Великата октомврийска социалистическа революция и последвалата в Русия гражданска война:
Когато се преобърнат вихрите
и застанат един срещу друг ония, обгърнати в плащове
Републиката ще бъде разклатена от новите хора,
Тогава белите и червените ще сменят местата си.
...или кулинар?
Даже и да не сте наясно с точната история, пак ще ви изглежда съвсем “точно предсказано” – 1917г., революцията, червените, белите, новите хора, Чапаев, Петка, вицове…
Обаче има и “тайна”, която, ако не сте наясно с писанията на Нострадамус няма как да знаете. А тя е, че като “червени” Мишел наричал в писанията си войниците на Свещената Римска империя – заради цвета на знамената им. “Белите” пък са французите. И пак заради цвета на знамето – бялото на династията Валоа. И катренът вече не изглежда като предсказание за неща, които ще се случат след 4 века, а звучи като описание на съвремието му – противопоставянето между двамата императори – австрийският Карл V и френският Анри II.
По онова време обаче предсказанията са били много доходоносно занимание. (Това май и днес не се е променило, след като хиляди “информационни ресурси” всеки ден ни заливат с предсказанията както на Мишел, така и на баба Вангелия, “пророчицата Дечка”, Мръчков, Пръчков, Дънов, Мънев и кой ли още не, та чак и на “знаменитата комшийка Спаска”.) Великият сатирик (днес щяха да го нарекат зевзек) и съвременник на Нострадамус – Франсоа Рабле, например издал алманах с предсказания. В тях може да се прочете:
Московитите ще (18+) серат кръв,
Защото не искат да бъдат измамени от Римския Папа,
Австрия, Унгария, Турция – ей Богу,
Нямам никаква идея как ще се развият делата им.
И подобните на това “излияния” с предсказания се харчели като топъл хляб. Цената, на която Нострадамус продавал своите алманаси била 8 дение. Толкова стрували и десетина яйца по онова време. Тиражът на Мишел достигал такива бройки, че годишно му носел доход от 50 хиляди. Впечатляващо, даже и по днешните ни разбирания, нали?
Реално обаче, славата си Нострадамус дължал на други трудове. В крайна сметка името му било авторитетно не заради “забранената фармация”. Смятали го за ненадминат… в козметиката и кулинарията, особено в частта за сладкишите. И ако козметиката му днес едва ли може да си съперничи с новите препарати, то кулинарните му рецепти стават все още за приготвяне.
За козметиката… “Амбрата, изядена от лисица и изтеглена от нея отзад – е основен и най-ценен продукт за парфюмите”. Сами трябва да изберете, дали да се доверите на тази му рецепта…
С пророчествата му нещата са точно като с рецептата – донесли му слава и позор.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар