Вечерта на 6 октомври на Земята се очаква да започне магнитна буря. Причината е слънчевата активност. Във вечерните часове на 6 октомври до планетата ще достигнат високоенергийните частици на слънчевия вятър, породен от “тъмна дупка” в слънчевата корона, която заема площ от близо 1/4 от слънчевия диск. Тази тъмна зона на Слънцето е насочена към Земята веднъж на 27 дни.
Аналогични коронарни дупки периодично предизвикват магнитни бури на Земята. Продължителността на съществуване на коронарните “дупки” на Слънцето е до една, а понякога и до две години.
“Дупките” в слънчевата корона са области с понижена плътност и температура на плазмата. Появяват се в периоди на минимална слънчева активност.
Както всяка звезда и нашето Слънце е природен термоядрен реактор. По спектрална класификация нашето светило се отнася към жълтите джуджета. Температурата на повърхността му достига 6000 градуса. Средната дистанция между Земята и Слънцето е около 150 милиона километра, а това разстояние се нарича астрономична единица.
5 октомври 2015 г.
Related Posts
Избухването на свръхнова е ускорило еволюцията на вида ни, твърдят учени
28 May 2022history.nakratko.bg0Най-ярката свръхнова, която човечеството някога е документирало
01 May 2022history.nakratko.bg0Космическата ера на астрономията. Телескопът "Хъбъл" навършва 32 години на орбита
24 April 2022history.nakratko.bg0"Танцът" на звезда около черна дупка е поредното доказателство за правотата на теорията на относителността (видео)
17 April 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.