Съвременната астрономия е наясно, че сливането на галактики във Вселената е един от важните етапи в еволюцията на космоса, и в частност е отговорна за формирането на т.нар. елиптични галактики. Проблемът обаче се състои в това, че едва няколко са относително близките обекти, подходящи за наблюдение и по-детайлно изучаване от позицията, където се намира Земята. Една от двойките сливащи се галактики, подходящи за изучаване на този процес е известна като NGC 3921 (на снимката).
NGC 3921 се намира в посока на съзвездието Голяма мечка. Двете колосални системи се намират в късните стадии от сливането си. Наблюденията сочат, че галактиките са се “сблъскали” преди около 700 милиона години. На изображението, направено с помощта на телескопа “Хъбъл” отчетливо се виждат нарушената структура на двата първоначални обекта и звездните опашки и пръстени, образували се вследствие на колизията между двете галактики.
Стълкновението е довело до бум в раждането на нови звезди и наблюденията с “Хъбъл” показват, че над 1000 ярки, млади звездни клъстера са се формирали в ядрото на NGC 3921.
14 септември 2015 г.
Related Posts
Избухването на свръхнова е ускорило еволюцията на вида ни, твърдят учени
28 May 2022history.nakratko.bg0Най-ярката свръхнова, която човечеството някога е документирало
01 May 2022history.nakratko.bg0Космическата ера на астрономията. Телескопът "Хъбъл" навършва 32 години на орбита
24 April 2022history.nakratko.bg0"Танцът" на звезда около черна дупка е поредното доказателство за правотата на теорията на относителността (видео)
17 April 2022history.nakratko.bg0Защо виждаме звездите бели?
06 April 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.