Ражда се през 259 година пр.н.е. с личното име Джао Джън. Джао е фамилното име на управляващата династия в Цин и само случайно съвпада с името на царството Джоу, където е роден
През 238 г. пр.н.е. се възкачва на трона на динсатията Цин. През следващите 17 години води непрекъснати войни и в крайна сметка, след като побеждава всичките си съперници, обединява владенията им в едно царство – Китай. Последното самостоятелно царство Ци, намиращо се на Шандунския полуостров, пада под властта на Цин през 221 г. пр.н.е.
От този момент Джао Джън приема титлата хуанди, т.е. “император” – така се наричал един от митичните създатели на китайската нация още от времето на Тримата повелители и Петимата императори (около 2650 г. пр.н.е.). Цин Шъхуанди буквално се превежда като “Първи суверенен император Цин”.
За столица на новото обединено царство е провъзгласена столицата на династията Цин – град Сянян, днес – недалеч от град Сиан.
Цин Шъхуанди не спира само с покоряването на съседните царства. Лайтмотив във външната му политика стават завоеванията и експанзията. Шъхуанди успява да покори шестте независими царства Хан, Вей, Чу, Чжао, Ян и Ци. Огромната му редовна армия е въоръжена с тежки железни оръжия, а освен това разполага и със значителна кавалерийска подкрепа. По това време на север, по периферията на новата империя, се заражда племенния съюз на хунските племена. Набезите им срещу Китай нанасят огромни щети, а и пленените поданици на Първия император не са малко.
300-хилядна армия на Цин тръгва срещу варварите от севера, нанася им тежко поражение и ги отблъсква зад река Хуанхъ. За да пази северните си граници Цин Шъхуанди започва преустройството и съединяването на съществуващите укрепения, които постепенно се превръщат във Великата Китайска стена. По време на строителството й цялото население на възраст между 23 и 56 години е задължено да участва. Стената минава по протежение на почти 4 000 километра. Строена е от трамбована пръст и едри каменни блокове.
Цин Шъхуанди предприема завоевателни походи и в Южен Китай и Северен Виетнам. С цената на огромни загуби армиите му успяват да подчинят древните виетнамски държави Намвиет и Аулак. Под властта на Цин се оказва огромна територия, обхващаща различни по етнически състав и ниво на общественото развитие региони.
Цин Шъхуанди въвежда принципите на Шан Ян и създава мощна централизирана военно-бюрократична империя, начело на която стои силен и едновластен монарх. Династията Цин заема привилегированите позиции в нея – всички ръководни чиновнически длъжности се заемат от представителите на династията. Законите са допълнени с много строги наказания за чисто криминалните престъпления.
Извършена е реформа, чрез която се въвеждат единни мерки и теглилки. Освен бронзовите монети на династията Цин в обръщение са пуснати и нови, унифицирани за империята монети. Всичко това води след себе си бурно развитие на търговията и производството на нови стоки. По заповед на Цин Шъхуанди се уеднаквяват и йероглифните писмена, което освен всичко друго, прави по-лесно налагането и на единна система в правораздаването.
В администрацията Цин Шъхуанди започва от реформа в териториалното разделяне на страната. Административните окръзи се управляват от чиновници, назначавани пряко от императора. Империята е разделена на 40 териториално-административни области, а всяка област – на окръзи, които обаче не съвпадат с предишните политически и етнически разделения. На населението е забранено да се наричат според старата си принадлежност. Със закон е утвърдено единно за всички пълноправни граждани наименование – цяншоу, т.е. “черноглави” (заради обикновената черна шапка, която носят). Въвеждането на единна правосъдна норма и система на правораздаване, дава на чиновниците силен лост за управлението на държавата. За да се избегне възможността от прекалено съсредоточаване на власт у местните аристократи, за тях е задължително да живеят в столицата, далеч от владенията си. Цин Шъхуанди е заклет противник на конфуцианството и всички предприети от него реформи налагат принципите на легизма, който се превръща в официална идеология на империята Цин.
Но през 210 г. пр.н.е., на 48-годишна възраст, Цин Шъхуанди скоропостижно умира.
За дата на смъртта му е приета 10 септември. След смъртта му в страната избухват масови въстания, причината за които се крие в жестокостта на режима на управление на Първия император.
Пет години след смъртта на императора династията Цин престава да съществува.
За могъществото на Цин Шъхуанди най-ярко свидетелство е гробницата му, която е открита едва през 1974 година. Вечният покой на Първия император е поверен на охраната на над 8 000 глинени скулптори на воини, коне, бойни колесници – всички, пресъздадени в реални размери.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.