Учени от Мичиганския университет в САЩ с помощта на рентгеновата обсерватория Chandra и обсерваторията в Лас Кампанас (Чили) са открили най-малката черна дупка от класа на свръхмасивните.
Използвайки космическият телескоп на NASA Chandra и 6,5-метровите чилийски Магеланови телескопи, астрономите провеждат наблюдения на галактиката RGG 118 във видимия спектър и в рентгеновия диапазон. След като изучават скоростта на въртене на звездите и студения газ около центъра на галактиката, учените успяват да определят масата на намиращата се в центъра черна дупка.
Масата й се оказва едва 50 000 пъти по-голяма от тази на нашето Слънце, което два пъти по-малко от най-малката известна до този момент от свръхмасивните черни дупки, и е стократно по-малка отколкото масата на черната дупка, намираща се в центъра на нашия Млечен път.
По всички други признаци черната дупка в RGG 118 е абсолютно “обикновен” представител на класа свръхмасивни черни дупки – налице е аналогична връзка между скоростта на въртене на звездите и масата на централната черна дупка. Налягането на излъчванията й е около 1% от гравитационните сили, което показва и еднаквата еволюция на черните дупки независимо от масата.
Ясно е, че свръхмасивните черни дупки се намират в центъра на галактиките, но механизмите на възникването им засега не е изучен. Откриването на най-малката от свръхмасивните черни дупки в галактиката RGG 118 може да даде на астрономите нови данни за проучването на този въпрос.
14 август 2015 г.
Related Posts
Избухването на свръхнова е ускорило еволюцията на вида ни, твърдят учени
28 May 2022history.nakratko.bg0Най-ярката свръхнова, която човечеството някога е документирало
01 May 2022history.nakratko.bg0Космическата ера на астрономията. Телескопът "Хъбъл" навършва 32 години на орбита
24 April 2022history.nakratko.bg0"Танцът" на звезда около черна дупка е поредното доказателство за правотата на теорията на относителността (видео)
17 April 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.