Шансовете на малката богомолка да избегне участта на вечеря за хамелеона от снимката са нулеви. Фотографът от Оклахома Скот Кромуел е запечатал момента, когато земноводното с мълниеносна бързина изстрелва дългият си език, за да улови жертвата си.
Способността да реагират по този начин е една от характерните особености на хамелеоните С помощта на езика си земноводното може да достигне до жертвата си за 1/20 част от секундата. Когато върхът на езика стигне до жертвата, веднага се трансформира в нещо като вендуза, засмуква жертвата и бързо я прибира в устата на хамелеона. Така малкият хамелеон може спокойно да улови едри богомолки или скакалци.
За родина на първите хамелеони е прието да се смята Източна Африка. От там те са се разпространили по целия Африкански континент, а после и на Арабския полуостров, Индия, Шри Ланка и Мадагаскар.
Точно Мадагаскар се смята за “столица” на царството на хамелеоните. Там обитават най-много видове – около 200 – от живеещите на Земята хамелеони.
Наскоро биолози откриха, че живеещите в Мадагаскар пантерни хамелеони са всъщност 11 различни подвида. Разликите между тях обаче са засечени едва след подробен ДНК анализ и частично по различните доминиращи окраски в цвета на хамелеоните.
11 юни 2015 г.
Related Posts
Най-старият хотел в света. Нисияма Онсен Кьоункан
28 May 2022history.nakratko.bg0Едно впечатляващо бижу от последната ледникова епоха. 13000-годишните "плуващи елени"
07 May 2022history.nakratko.bg0Денят на водата
22 March 2022history.nakratko.bg0Снегът в цифри. Колко молекули вода има в една снежинка?
11 February 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.