След седем месеца прекарани в пълно мълчание и спящ режим, изследователският модул “Фила” се “събуди”. Съобщението за добрата новина идва от президента на Националната космическа агенция на Франция Жан-Ив льо Гал.
През ноември 2014 година, след предаването на данните от паметта си към Земята, изследователският модул “Фила”, кацнал малко по-рано на повърхността на кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко премина в спящ режим заради пълното разреждане на батериите на борда му. По-рано учените се надяваха, че апаратът може да възобнови работата си през март, когато се окаже в огрявана от слънцето зона. Новите сигнали от модула обаче идват едва сега. През изминалата нощ “Фила” е изпратил до командния модул на мисията около 40 секунди важна информация.
Сондата “Розета” е създадена за изучаване на кометата 67P/Чурюмов-Герасименко и пое на път за среща с нея преди 10 години. На 12 ноември 2014 година спускаемият модул “Фила” извърши първото в историята на космическата дейност на човека кацане на повърхността на комета. След денонощие на настройки модулът започна събиране на данни за състава на скалите на кометата. Попаднал на място, което дълго време остана в сянка за слънчевата светлина, която захранва батериите на модула, “Фила” премина в спящ режим.
14 юни 2015 г.
Related Posts
Избухването на свръхнова е ускорило еволюцията на вида ни, твърдят учени
28 May 2022history.nakratko.bg0Най-ярката свръхнова, която човечеството някога е документирало
01 May 2022history.nakratko.bg0Космическата ера на астрономията. Телескопът "Хъбъл" навършва 32 години на орбита
24 April 2022history.nakratko.bg0"Танцът" на звезда около черна дупка е поредното доказателство за правотата на теорията на относителността (видео)
17 April 2022history.nakratko.bg0
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.