Отговорът на този въпрос – по ирония на съдбата – идва на същата дата, на която 105 години по-рано е публикуван труда на Дарвин. На 24 ноември 1974 година антрополози откриват останките на австралопитек, който по-късно ще нарекат Люси.
Скелетът на Люси |
Откривателите на находката - Доналд Карл Йохансон, Морис Таеб и Ив Копен решават да нарекат древният прародител на човешкия род Люси. Вечерта в лагера си, учените, въодушевени от откритието си, слушат непрекъснато песента на Бийтълс Lucy in the Sky with Diamonds. От там е вдъхновението им за името на австралопитека.
Научната класификация на Люси е Australopithecus afarensis. Видът има редица човешки характеристики. След извършените изследвания е установено, че Люси е ходила предимно изправена. Била е висока около 105-110 см, тежала е около 29 килограма и е починала на възраст 20-21 години. Това по нейните стандарти е “възрастна дама”.
Първите опити за радиоактивно датиране не дават съвсем точни дани за възрастта на находката. Едва през 1992 година, с помощта на най-новите методи, е установено, че останките на Люси са на възраст между 3,22 и 3,18 милиона години.
След реконструкция по съхранилите се останки от скелета, на външен вид Люси доста прилича на шимпанзе.
Днес копие на останките може да се види в Националния музей на Етиопия в Адис Абеба.
Находката на Люси лишава противниците на еволюционната теория на Дарвин от силен аргумент, защото това е едно от липсващите звена в редицата примати и хоминиди, от които е еволюирал човек.
0 коментара:
Публикуване на коментар