Юлия Агрипина (Млада) се ражда на 6 ноември 15 г. (според други източници – 7 ноември 15 г.) в Опидум Убиорум (днешният Кьолн) – военният лагер на легионите на баща й – Германик Юлий Цезар. Тя е най-голямата дъщеря на видния римски пълководец и съпругата му Агрипина Старата. Семейството има още пет деца – Нерон Цезар, Друз Цезар, Гай Германик (бъдещият император Калигула) са синовете им, а след Агрипина се раждат и сестрите й Юлия Друзила и Юлия Ливила. По майчина линия е внучка на Марк Антоний и Октавия.
Детските години на бъдещата “римска императрица” не са най-доброто време в живота й.
Майка й, баща й и двамата й по-големи братя стават жертви на престъпните интриги в младата Римска империя. Третият й брат – Калигула, първо влиза в кръвосмесителна връзка с нея и я прави своя любовница, а когато заема императорското място я изпраща в изгнание. От Понтийските острови я връща в Рим чичо й Клавдий, когато той на свой ред става римски император.
Император Тиберий, който след смъртта на родителите й е “настойник” на Агрипина я дава за съпруга на Гней Домиций Ахенобарб, който е с цели тридесет години по-възрастен от едва 13-годишната представителка на рода на Клавдиите (по бащина линия). През 32 година Гней Домиций става консул. През цялото време, до смъртта на император Тиберий, Гней Домиций и съпругата му Юлия Агрипина живеят в императорска вила, намираща се между Анциум (днес Анцио) и Рим. Съдбата на Агрипина е тясно свързана с тази вила. В нея се ражда синът й Луций Домиций Ахенобарб – бъдещият император Нерон, и пак на това място по нареждане на сина й Агрипина среща смъртта. Гней Домиций е арогантен и надменен и когато получава поздравления за новородения си син, възкликва, че “от него и Агрипина не може да се роди нищо друго, освен ужас и нещастие за човечеството”. Поне така пише Светоний. Думите на бащата се оказват пророчески.

През 48 година император Клавдий екзекутира жена си Месалина. Агрипина прави всичко възможно, за да стане негова съпруга. С помощта на приближените до Клавдий постига целта си. Понеже Клавдий е неин чичо, Сенатът приема специален закон, с който разрешава брака им. Вече императрица Агрипина отстранява всички пречки пред голямата й мечта – синът й Луций Домиций да наследи Клавдий като император. Тацит в “Анали” пише, че Агрипина се допитва до гадател, дали синът й ще стане император. Отговорът на гадателя гласи, че "ще стане, но ще убие майка си". На това Агрипина отговаря с “occidat, dum imperet.” (“да я убие, стига да царува”).
През 50 година Агрипина постига целта си. Клавдий осиновява Луций Домиций и го обявява за свой наследник, въпреки че има свой роден син – Британик. От този момент синът на Агрипина приема новото име Нерон Клавдий Цезар Август Германик, а самата тя получава титлата Августа. Пак по нейно настояване, мястото на което се намира военният лагер на баща й, когато тя се ражда, получава правата на римски град и името Colonia Claudia Ara Agrippinensium. Днес това е процъфтяващият Кьолн.
![]() |
Агрипина коронова сина си Нерон |
Интригите не спират нито за миг. В навечерието на 59 година противопоставянето между Агрипна и Нерон е преминало разумните граници. Императорът взема решение, че майка му трябва да бъде убита. Първото покушение, организирано от него срещу Агрипина не успява; планът да се потопи корабът, с който тя пътува сработва, но Агрипина успява да се спаси и с плуване стига до брега и се връща в онази вила, където ражда Луций Домиций. Тогава императорът нарежда в прав текст на началника на флотата Аникет, да убие Агрипина. Пред Сената Нерон обявява, че майка му е готвила покушение срещу него, а след като била разобличена, се е самоубила.
Това се случва около 20-23 март 59 година. Властната и безпощадна Юлия Августа Агрипина е застигната от пророчеството на гадателя.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.