|
Монтаж от 4 снимки, направени от разстояние 10,6 километра от повърхността на кометата. Всеки пиксел от изображението съответства на 1,1 метра от повърхността. снимка: ESA/Rosetta/NAVCAM |
Космическата сонда “Розета” изпрати поредната порция детайлни снимки от повърхността на кометата 67Р/Чюрумов-Герасименко.
Миналата събота, 14 февруари, “Розета” преминава максимално близо до кометата – само на 6 километра от ледената гостенка. Затова новите снимки са най-детайлните, които сондата е изпращала до момента. Припомняме, че издирването на модула “Фила”, който кацна на повърхността на кометата, но връзката с него беше изгубена в последствие, е преустановено и в момента “Розета” изпълнява предварително установената си програма за изследване.
|
Кометата, заснета от дистанция 35 километра. Всеки пиксел отговаря на 3 метра. снимка: ESA/Rosetta/NAVCAM |
Представители на Европейската космическа агенция (ESA) подчертават, че снимките са се получили много добре и заради факта, че слънцето се намира зад “Розета” в момента на заснемане. Най-детайлни са се получили снимките на областта от повърхността на кометата, наречена от учените “Имхотеп” (Imhotep), заради оптималното осветяване.
|
Областта от повърхността на кометата, наречена Имхотеп, заснета от разстояние 8,9 километра. Резолюция - 0,76 метра/пиксел. снимка: ESA/Rosetta/NAVCAM |
На снимките ясно се вижда, че по повърхността има “разхвърляни” канари с размери, вариращи от няколко метра до няколко десетки метра.
|
Изображения на кометата, заснети от разстояние 31,6 километра. снимка: ESA/Rosetta/NAVCAM |
Камерата на сондата NAVCAM е заснела кадрите в събота, но е необходимо известно време, за да бъде доставена информацията на Земята и тя да бъде обработена от екипа учени. Затова съобщението на сайта на ESA излиза едва на 16 февруари (целият архив от снимки може да се
свали от този адрес).
В момента сондата започва да се отдалечава от кометата и ще направи нови снимки, когато се намира на 255 километра от нея. През това време учените ще изучават новите снимки и данните, получени от другите инструменти на сондата.
0 коментара:
Публикуване на коментар