Нашите архаични предци едва ли са забелязали тази звезда. Звездата на Шолц, както са я нарекли в чест на откривателят й Ралф-Дитер Шолц, от Института по Астрофизика в Потсдам, Германия, е червено джудже и свети много слабо. Намира се само на 20 светлинни години от нас, но е открита едва през 2014 година. Официално е категоризирана като WISE J072003.20-084651.2. Дори и преди десетки хиляди години, когато се е намирала 25 пъти по-близо до нас и следователно видимата й яркост е била 600 пъти по-голяма, предците ни (ако са съществували) няма как да са я забелязвали с просто око в нощното небе. Но звездата на Шолц е спектрален клас (М9.5V), за които е характерно, че понякога в период на много силна активност могат за секунди или минути да се видят като блясък в небето.
Със сигурност звездата на Шолц е преминала през външната част на на Облака на Оорт – онзи далечен район от покрайнините на Слънчевата система, в който се “зараждат” кометите. За наше щастие червеното джудже не е навлязло близо до вътрешната граница на Облака на Оорт, където вследствие на гравитационното взаимодействие би отклонила потоци от комети към вътрешността на Слънчевата система.
В специализираното издание The Astrophysical Journal Letters, екип, воден от доктор Ерик Мамеджек от Университета в Рочестър описва случилото като “най-близкото известно ни преминаване на звезда до Слънчевата система”. Това твърдение идва съвсем скоро, след като беше съобщено, че звездата HIP 85605 може да се приближи на 0,13 светлинни години от нас след около 250 000 години.
Доктор Валентин Иванов е астрономът, на когото е поверено да определи дали звездата се приближава или отдалечава от нас. Иванов измерва доплеровото изместване на обекта и по него определя радиалната скорост на звездата. Става ясно, че тя се отдалечава от нас, при това с относително висока скорост – сравнението, което посочват от екипа в съобщение за пресата е, че звездата на Шолц се отдалечава от Слънчевата система със скорост пет пъти по-висока от тази на космическата сонда “Вояджър 1”.
Трицветно изображение на област от небето в близост до звездата на Шолц (в центъра), получено чрез комбиниране на кадри, получени през 1955 (червено), 1981 (зелено) и 1999 (синьо) години. Изместването на звездата с времето се вижда (илюстрация Валентин Д. Иванов). |
В заключение астрономите си оставят два процента несигурност в заключенията, но са убедени на 98%, че прди около 70 000 години звездата на Шолц е пресякла външния край на Облака на Оорт.
0 коментара:
Публикуване на коментар