Животът на Наполеон Бонапарт е изпълнен с блестящи победи, останали завинаги в историята на Франция. Горчивите му поражения са не по-малко “величави”, но и те се превръщат в легенди.
Последните години на френския император също са не по-малко ярки. Наполеон ги изживява на малко парче суша в средата на Атлантика. Високопоставеният пленник живее напълно откъснат от външния свят. Последната тайна на Наполеон стават причините за неговата кончина, която настъпва съвсем не на преклонна възраст – императорът почива, когато е само на 51 години.
Наполеон диктува мемоарите си. Орчардсон (XIX век) |
За втори път Наполеон се отрича от престола и на 15 юли 1815 година се предава на англичаните на борда на линейния кораб “Белерофон”.
Наполеон Бонапарт след като се отрича от престола в двореца Фонтебло. Деларош, 1845 г. |
За място на заточението му е избран остров Света Елена в Атлантическия океан. Островът се намира на 1800 километра на запад от Африка и преди построяването на Суецкия канал е стратегически пункт за корабите, насочили се към Индийския океан. Площта на Света Елена е 122 квадратни километра.
Когато научава къде ще го изпратят, Наполеон възкликва: “По-лошо е от клетката на Тамерлан! Бих предпочел да ме предадат на Бурбоните… Аз се посветих в защита на вашите закони. Правителството ви поругава свещените обичаи на гостоприемството… Това е равносилно на подписване на смъртна присъда”.
Свитата от приближени, решили да останат с императора, е от едва 27 души. На 9 август 1815 година на борда на кораба “Нортъмбрленд” под командването на британския адмирал Джордж Елфинстън Кейт, Наполеон завинаги напуска Европа. Корабът е последван от други девет съда, които превозват 3000 войника, натоварени със задачата да охраняват Наполеон на Света Елена. На 17 октомври 1815 година Наполеон пристига в Джеймстаун, единственото пристанище на остров Света Елена.
На Наполеон е предоставена бившата лятна резиденция на английския губернатор — Лонгууд хаус, която се намира на планинско плато на около 8 километра от Джеймстаун. Имението и прилежащата му територия са обградени с каменна стена с дължина над шест километра. По периметъра на стената са разположени постови войници, но така че всеки да вижда съседните. По върховете на околните хълмове са поставени дозорни постове, чиято задача е с флагове да предават съобщения за придвижването на Наполеон.
Имението Лонгууд хаус, в което прекарва последните години от живота си Наполеон |
Очакванията му обаче не се оправдават. Към това се добавя и фактът, че бившият император се сблъсква със сериозни здравословни проблеми. Започва постепенно да пълнее, изпитва непривична за него умора, задъхва се и често се оплаква от тежест в стомаха. После започва да страда от чести главоболия, които постепенно стават ежедневие и болката не може да бъде уталожена. Главоболието става постоянен спътник до смъртта на Наполеон.
Към края на 1819 година състоянието на бившия император вече става сериозно – лицето му посивява, очите му вече не блестят и буквално си личи, че е загубил интерес към живота. Болките в стомаха зачестяват, а към това се добавя и постоянното оттичане на краката. Понякога губи съзнание.
Лекуващият го лекар Франсоа Карло Антомарки предполага, че пациентът му страда от хепатит. Самият император смята, че става дума за рак – болестта, от която почива баща му Карло Бонапарт, когато е само на 40 години.
През месец март 1821 година Наполеон на практика спира да става от леглото. По негова молба в стаята му е поставен бюст на сина му, когото той гледа втренчено понякога в продължение на часове. На 13 април 1821 година низвергнатия император, смятайки че дните му са преброени, започва да диктува завещанието си, процес, който заради влошеното му състояние се проточва с дни.
На 1 май Наполеон се подобрява и дори прави опит да стане от леглото, но отново му прилошава и е принуден да се откаже.
Наполеон на смъртния си одър. Верние, 1826 г. |
Наполеон Бонапарт почива на 5 май 1821 година в 17 часа и 49 минути. Навършил е 51 години. Първоначално е погребан на остров Света Елена, в местността, наречена Долината на върбите.
Медиците, заели се да установят причините за смъртта на императора, спорят дали рак на стомаха е сложил край на земния му път, както предполага самия Наполеон, или все пак вината е в хепатита, както твърди Франсоа Антомарки. Някъде по това време се появява и версията за отравяне, лансирана от приближените на Бонапарт, но дълго време тя не може да бъде потвърдена с никаква фактология.
През 1955 година шведският токсиколог Стен Форшвуд случайно се запознава с мемоарите на Луи Жозеф Маршан, телохранител и слуга на императора на Франция. Токсикологът отркива в записките му 22 симптома, насочващи към вероятността, Наполеон да е бил отровен с арсен.
През 1960 година английски учени анализират проби от косми на Наполеон, взети от кичур коса, отрязан на следващия ден след смъртта му. Концентрацията на арсен в тях се оказва значително над нормалните нива.
Друга поредица от изследвания на косите на Наполеон позволява на учените да твърдят, че през 4 месеца от последната година на живота си императорът е получавал високи дози арсен, като в един момент от максималното натрупване на арсен в тъканите съвпада с рязкото влошаване на здравето му.
Критиците на теорията за отравянето на Наполеон възразяват, че използваното за анализите количество коса е недостатъчно, за да се правят окончателни изводи. Нещо повече, в началото на XIX век арсенът е част от много медицински препарати, затова и наличието му в организма на Наполеон все още не е доказателство за умишлено отравяне.
Наполеон на остро Света Елена. Сандман (XIX век) |
Като доказателства в подкрепа на теорията си, ендокринологът посочва цяла поредица от случки с Наполеон, дълго преди да бъде изпратен на заточение в Света Елена. Например, оттеклите крака преди битката при Бородино, силните стомашни болки, от които императорът се оплаква в Дрезден, умората и невралгията, проявили се в Лайпциг и т.н.
Нито една от съществуващите днес теории за причините за смъртта на Наполеон не може да се похвали с неопровержими доказателства в своя полза. Вероятно този спор никога няма да бъде решен окончателно.
През 1840 година останките на Наполеон са пренесени от остров Света Елена във Франция и са препогребани в Дома на инвалидите в Париж. Така и последната воля на императора, записана в завещанието му, е изпълнена – Наполеон Бонапарт пожелава да намери вечен покой във Франция.
0 коментара:
Публикуване на коментар