Свещеният извор, открит от археолозите край Веташков |
Общото тегло на откритите предмети е 5 килограма. Най-известен от артефактите от Веташков е златна риба, върху която са гравирани други животни. Вероятно това е обшивка на горит (горит се нарича изработен от дърво калъф за лък и стрели. В горната част на калъфа са поставяни метални обкови, често изработени от злато. Горитът е характерен за скитите). Сред другите находки от “съкровището” са акинак (къс скитски меч), оформен в анималистичен маниер, ръкохватка на друг акинак, както и още редица артефакти. По-голяма част от находките днес се намират в Античната колекция в Берлин. В миналото учените предполагат, че предметите са принадлежали на скитски вожд, убит в битка с местни жители, представители на лужишката археологична култура.
След края на Втората световна война полските археолози започват опити да открият мястото, където някога е открито съкровището. През 2001-2004 година в района на Веташков работи съвместна археологична експедиция от Университета “Кардинал Стефан Вишински” (Варшава), Институтът по археология и етнология на Полската академия на науките и Археологичната служба на Саксония. Експедицията се ръководи от професор Збигнев Кобилински и доктор Лоуис Данел Небелшчик. Търсенията им се увенчават с успех. Резултатите от изследванията си екипът публикува в книгата “Finding and contextualising of the Vettersfelde / Witaszkowo Hoard”.
Стъклено топче, открито в свещения извор край Веташко |
Металографски анализ на златните предмети показва, че те никога не са били използвани. При това обаче, по тях има следи от огън. Камъните, ограждащи извора, както и участъкът наоколо се оказват със следи от огън също. Открити са следи и от дървена конструкция, вероятно мостче, което водел от огромно по размери огнище към свещения извор.
Археолозите предполагат, че изворът е бил място за поклонение на водни божества. На мястото са извършвани ритуали с възлияния и приношения с изгаряне на дарове. Част от даровете за боговете са полагани в извора. “Съкровището от Веташков” всъщност е бил такъв дар за някое божество, смятат учените.
Освен това, те предполагат, че “съкровището” е представлявало и нещо като дипломатичен подарък за местните вождове. Това доста променя представите за връзките между скитите и носителите на лужишката култура. Излиза, че скитите не само са разрушавали и грабили, а са опитвали да установят и добри отношения с местното население, за да си запазят контрола върху търговските пътища/
Според Збигнев Кобилински “откритието дава възможност да се отхвърли разпространеното по-рано схващане, че “съкровището от Веташков” е било военен трофей, с който местните са се сдобили, побеждавайки отряд скитски нашественици, или другото разпространено схващане – че са погребални дарове в погребението на скитски вожд”.
0 коментара:
Публикуване на коментар