Нови доказателства разкриват "виновника" за гънките във външния диск на Млечния път
Наскоро астрофизици откриха, че преди стотици милиони години галактика-джудже, наречена Antlia 2, се е сблъскала с нашия Млечен път. Съществува вероятност тази колизия да е отговорна за характерните „гънки“ във външния диск на нашата галактика, твърди ново изследване, ръководено от проф. Суканя Чакрабарти от Рочестърския технологичен институт.
Галактиката-джудже Antlia 2 беше открита след публикуването на втората порция от данни, събрани от мисията Gaia на Европейската космическа агенция, чиято цел е да се създаде триизмерна карта на Млечния път. Настоящото местоположение на Antlia 2 съвпада точно с местоположението на галактика-джудже, доминирана от тъмна материя, чието наличие проф. Чакрабарти теоретично, чрез динамични анализи, прогнозира през 2009 година.
След публикуването на данните от мисията Gaia, Чакрабарти изчислява траекторията в миналото на галактиката-джудже и установява, че Antlia 2 се е сблъскала с Млечния път и това е предизвикало големите гънки и вълни във външния газов диск на галактиката ни, каквито ги наблюдаваме днес.
данни от Gaia за движението на звездите в джуджето Antlia 2“. Чакрабарти допълва, че откритието може да помогне и за разработването на методи за „лов“ на галактики, доминирани от тъмната материя, което в крайна сметка да допринесе в разгадаването на същността на тъмната материя.
„Все още не разбираме каква е природата на частиците на тъмната материя, но ако приемем, че сме наясно колко е тъмната материя, то неопределени остават само вариациите от плътности и радиуси“, казва проф. Чакрабарти. „Ако Antlia 2 е галактиката-джудже, чието наличие теоретично предсказахме, то знаем каква би следвало да е орбитата ѝ. Знаем, че е трябвало да се доближи до диска на нашата галактика. От това следват важни ограничения не само по отношение на масата ѝ, но и по профила и плътността ѝ. Всичко това означава, че в крайна сметка можем да използваме Antlia 2 като уникална лаборатория, чрез която да разберем каква е природата на тъмната материя“.
Проф. Чакрабарти представи откритията на екипа си по време на 243-тата сбирка на Американското астрономическо общество, провела се на 12 юни 2019 година в Сейнт Луис, САЩ.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар