И до днес, след като преминава през няколко стадия на развитие, мишката си остава най-предпочитаният манипулатор, въпреки че вече има и много други начини за предаване на команди към машините.
Първата поява на мишката пред широка публика е на 9 декември 1968 година. Създателят й - Дъглас Енгълбърт, почина през месец юли 2013 година. За своето изобретение той получава официален патент през 1970 година. В основата на мишката на Енгълбърт са две взаимно перпендикулярни колела, които предават данни към компютъра за движението й по осите Х и У. Много бързо след това се появява и решението с топче, което да върти колелата.
В продължение на дълги години именно мишките с покрито с гума метално топче бяха предпочитани за работа. Единственият недостатък на тия манипулатори е, че с течение на времето се натрупват замърсявания, които водят до неправилна работа. И тогава се появяват оптичните мишки.
При тях оптичен сензор заменя топчето, а точността на определяне на преместванията става значително по-висока. С течение на времето и оптичната система се подобрява, като днес почти всички работят с мишки, в които датчикът е изграден от оптична камера и полупроводников лазерен диод.
Почти заедно с оптичните датчици, мишките "губят" твърдата си връзка с компютъра. Безжичните устройства от този тип се свързват посредством инфрачервен порт или Bluetooth.
С развитието на компютърната техника се появиха сензорните дисплеи и тъчпад устройствата. И въпреки това, 51-годишната компютърна мишка, и днес е сред най-удобните за работа устройства.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар