Звездите, за които става дума, са от втората вълна, родили се във Вселената и се намират в централната част на Млечния път. Засияли са около 200 милиона години след Големия взрив. Учените смятат, че откритието им хвърля още светлина около зараждането и загиването на първите звезди във всемира.
Специфичните химически "отпечатъци" на една звезда |
Втората генерация звезди, в която влизат и тези от конкретното изследване, са бедни на метали. Те са почти изцяло от хелий и водород, със съвсем малко следи от по-тежки елементи (“металите”). Колкото повече метали има в звездното вещество, толкова по-бързо се формира и е толкова по-малка по размери.
След Големия взрив във Вселената е имало само хелий и водород. Това е и причината първите звезди да са толкова огромни. Въглеродът в телата ни, кислородът във въздуха и изобщо всички по-тежки от хелия елементи във Вселената, са “произведени” в термоядрените пещи на звездите от първите две генерации.
Разпределение на звездите в централната част на Млечния път |
Химичните елементи, които излъчват звездите, са еквивалент на “пръстовите отпечатъци” и помагат при идентифицирането на най-старите сред тях.
Кейси казва още: “Разработката ни доказва, че в ядрото на галактиката ни има древни звезди. Химичните им отпечатъци ни дават възможност да научим за онази много ранна епоха от съществуването на Вселената, която е недостъпна за наблюдение по друг начин. В онези времена Вселената вероятно е била много по-различна и за да разберем точно колко, просто трябва да открием още от тези стари звезди – повече игли, заровени в още по-големи купи сено”.
0 коментара:
Публикуване на коментар