Руините на джамията Неби Юнус, Мосул, Ирак. Под развалините на сринатата от ИДИЛ светиня са открити останките от асирийски дворцов комплекс, датиращ от 600 г. пр.н.е. |
Минарето на джамията Неби Юнус, 1999 г. |
В един от тунелите археолозите се натъкват на важен артефакт, който подсказва, че може да има и още по-значими находки. Археолозите са открили в изкопа мраморна плоча с клинописен надпис, за който се предполага, че се отнася към 672 г. пр.н.е. Надписът на плочата се свързва с асирийския цар Асархадон, прочут с това, че възстановява Вавилон, след като баща му Сенахериб завладява, плячкосва и разрушава града. Специалистите са категорични, че откриването на клипоисни надписи от този период са много рядка находка.
Археолозите попадат и на асирийски каменни скулптури, представящи полу-божества, разпръскващи жива вода - символичен обред, целящ да предпази хората от злини и беди. Професор Елинор Робсън, председател на Британския институт за изследване на Ирак, предполага, че скулптурите може да са използвани за украса в женската част на античния дворец.
The Telegraph цитира думите ѝ: "Артефактите не пасват по описания на онова, което очаквахме да се намира там; по ирония на съдбата може да се окаже, че унищожената от ИДИЛ гробница ни предоставя нова, фантастична находка. На мястото има безброй каменни отломки и те не са само от декоративни плочи и релефи. Но в момента имаме уникалната възможност да съставим най-после пълна карта на съкровищницата на първата велика империя в света, от периода на нейния разцвет".
Мраморната плоча с клинописен надпис, в който се споменава цар Асархадон, и за която се предполага, че е изсечена около 672 г. пр.н.е. |
Скулптурни релефи на асирийски полу-божества, открити в прокопаните от ИДИЛ тунели под разрушената джамия |
Салих ръководи екип от петима доброволци, които са се заели да документират новите находки. Тя е твърдо убедена, че стотици артефакти са заграбени от ИДИЛ, преди източната част на Мосул да бъде прочистена от терористичната групировка.
Цар Асархадон, изобразен на стела, описваща победите му |
Най-малко 100 свещени места и древни паметници са поругани и унищожени.
В момента археолозите се състезават с времето, за да спасят колкото се може повече артефакти от зле прокопаните тунели. Лейла Салих подчертава, че набързо прокопаваните тунели може всеки момент да се срутят и да затрупат артефактите, които все още се намират под земята.
Един от входовете към тунелите, прокопани от членове на екстремистката групировка ИДИЛ |
В края на този месец подобна среща планира и ЮНЕСКО. На нея ще се обсъди необходимата помощ, която трябва да се изпрати на място, за да се документират находките от наскоро открития дворцов комплекс. Остава само да се надяваме, че времето ще стигне на специалистите, за да завършат започнатата работа.
0 коментара:
Публикуване на коментар