Перуанците произвеждали индигово сини памучни тъкани много преди появата на пирамидите, сочат данните от ново изследване на екип специалисти.
Този фрагмент от Хуака Приета е на повече от 5500 години и пази следи от боядисана с индиго част |
Бъдещите „дънколози“ също така ще се позовават на любопитен доклад, публикуван вчера в Science Advances, според който хората са боядисвали памучни тъкани с индиго преди 6 000 години.
Това откритие е изненада за учените, които са анализирали осем фрагмента от памучен текстил, намерени в Хуака Приета, място в северната част на Перу, което е било обитавано в периода между преди 14 500 – 4 000 години. Вероятно скъсаните и нарязани парчета са били части от чанти или някакъв друг вид "контейнери".
Памучен фрагмент от Хуака Приета на възраст между 3500 и 4100 години. Централната ивица е оцветена в индигово-синьо, акцентирано с жълти ленти |
Учените са изследвали осемте фрагмента с помощта на високоскоростна течна хроматография. Установили са, че в пет от осемте образци е използвано багрило от индигово растение. Най-старото парче датира отпреди около 6 200 години, най-ранното - отпреди 1 500 години.
Досега най-ранните находки на боядисвани с индиго тъкани бяха от египетската Пета династия и датираха приблизително към 2400 г. пр.н.е.
Учените смятат, че отглеждането на памук е започнало независимо в няколко части на света, в това число в Южна Азия, в Близкия Изток и в Мезоамерика. Северното крайбрежие на Перу обаче се счита за едно от първите места, където са започнали да отглеждат памука като домашна култура. Местният памук, Gossypium barbadense, е известен като Пима и е ключов за хибридите на съвременната памучна индустрия, казва Сплитстосър.
0 коментара:
Публикуване на коментар