Втората пуническа война е пряко следствие от резултатите в Първата пуническа война. Картаген търпи поражение в първия сблъсък между двата колоса в античния свят. В следствие на това губи владенията си в Сардиния, Корсика и западна Сицилия. Двадесет години след това, воден от желанието за реванш, Ханибал Барка започва Втората пуническа война. През 218 г. пр.н.е. Ханибал превзема Сагунт - град, съюзнически на Рим. Това поставя началото на война, продължила до 202 г. пр.н.е.
В първите години войната носи победи на Ханибал. Смелият и много опитен пълководец на картагенската армия предприема нечуван до това време поход и с 50-хилядна армия и 9-хилядна конница навлиза в Италийския полуостров. През следващите 2 години войските на Ханибал постоянно и методично тормозят населението на целия полуостров. В Рим са взети извънредните мерки, които републиканското управление предвижда в подобни случаи. Назначен е диктатор – крайна мярка във времена на криза, която дава всичката власт в ръцете на един човек за срок от 6 месеца. Диктаторът Фабий Максим решава да се придържа към нова тактика: понеже Ханибал не се решава да нападне Рим, който разполага с добра отбранителна система и е малко вероятно да бъде превзет, римляните предприемат тактиката на партизански действия. Избягват на всяка цена влизането в открити сражения, защото вече са претърпели няколко загуби в подобни опити. Вместо това римляните по всички възможни начини пречат на снабдяването на войските на Ханибал с провизии. Картагенците от своя страна обикалят из целия полуостров, разграбвайки италийските градове, надявайки се по този начин да ги привлекат на своя страна срещу Рим.
Изглед към полята, в които се е състояло сражението |
Ханибал разполага с 32 000 тежко въоръжени пехотинци, 8 000 лека пехота и 10-хилядна конница.
Ханибал Барка |
Древните историци дават различни сведения за загубите на римляните – между 45 500 и 60 000 от тях остават на бойното поле. Най-добрият познавач на историята на пуническите войни, Полибий, говори за 70 000 римски и съюзнически загинали войници. Сред загиналите е консулът Луций Емилий Павел. Полибий пише, че 80 сенатори също загиват, както и редица от заемащите магистратски длъжности в момента. Вторият консул Варон успява да се спаси.
Картагенската армия губи около 5 700 човека, при това 4 000 от тях са от галските съюзнически войски. След 12-часово сражение Ханибал записва в битката при Кана своята най-значима победа.
След битката картагенският предводител смята, че Рим сам ще капитулира. Вместо да предприеме атака срещу града, той изпраща посланици с предложение за размяна на пленници и мирни преговори. Сенатът обаче отказва да изслуша посланиците и ги отпраща. Много от съюзническите народи, населяващи Италийския полуостров, преминават на страната на Ханибал след битката при Кана – вече са загубили вярата в мощта на Рим. И въпреки това, след още безброй сражения по вода и суша, в крайна сметка отново Рим тържествува с победа във Втората пуническа война.
Ханибал, който се проявява като умел стратег и тактик, печели битките, но губи войната. През следващите 14 години с постоянството и умението на дипломатите си, Рим си връща старите съюзници, възстановява се и в крайна сметка тържествува след битката при Зама през 202 г. пр.н.е., след която Картаген е принуден да капитулира за втори път.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар