Основите на ветроуловителната кула в Ал Кусур на остров Файлака, Кувейт |
Единадесет археолози от Словакия участват тази година в сезонните разкопки на колегите си от Кувейт. Задачата, която са си поставили двата екипа учени, е да опишат и с помощта на съвременните технологии да създадат 3D-реконструкция на големите структури в древния град, заедно с още около 140 други сгради.
Поселението на Ал Кусур принадлежи на оцеляла общност на християни – несториани, населявали това място в ранно ислямския период.
Разкопки на мястото на древния дворец |
По време на проучванията, археолозите са успели да установят няколко интересни технологични детайли, както и да възпроизведат начина, по който са функционирали отдавна забравени структурни иновации, използвани от древните строители.
Помещение използвано за складиране и смилане на зърнени храни |
“Според първите ни анализи, може да кажем, че става дума за уникална архитектурна иновация – т.нар. “ветроуловителна кула” или бадгир на фарси. Това е един хитър начин за охлаждане на интериора на сградите, посредством създаването на въздушни потоци “уловени” от надстройката на кулата. Находката показва, че местната общност е била на сравнително високо технологично ниво”, обяснява директорът на словашкия институт по археология Матей Раткей.
Керамични артефакти, открити по време на тазгодишните разкопи |
При разкопките са открити още множество артефакти – керамични и стъклени съдове, мазилки и щамповани декоративни керамични плочки, върху които има християнски символи. Намерени са и византийски монети. Точно монетите са помогнали на учените в датирането на останалите находки.
0 коментара:
Публикуване на коментар