Изложбата отвори на 20 май и показва колекция от нефритови брадви, изработени преди повече от 6000 години. Артефактите са създадени някъде в Италианските Алпи – много далеч от земите на Шотландия.
В Шотландия брадвите са пренесени от пионери в земеделието, прехвърлили се на Острова от северните части на Франция. Историята на нефритовите сечива е разкрита от международен екип изследователи, работещи в рамките на проекта на Националния музей на Шотландия ''Projet [Project] Jade''.
Д-р Алисън Шеридан, главен уредник на отдела за Ранна праистория към Департамента на Шотландия за история и археология, обяснява, че с проекта музеят цели да “вдъхнови и очарова” съвременните хора с уникалната история на “изключителните нефритови брадви”.
Нефритова каменна брадва, открита край Грийнлоу, Шотландия |
Нещо повече: изследователите са почти сигурни в твърдението си, че тези брадви са използвани най-вече като символ на статута на притежаващите ги – луксозен за онова време начин да се демонстрира сила и престиж пред членовете на общността. В Британия не се среща нефрит. Камъкът идва от Монвизо, намиращ се на югозапад от днешния град Торино алпийски връх, както и от Монбейгуа над Генуа.
Необработен къс жадеит в долината Ончино, Италия. На заден план се вижда Монвизо |
За да се сдобият със скалните късове, от които да ги изработят, праисторическите хора са се изкачвали в Италианските Алпи на надморска височина над 2000 метра.
Нефритова брадва, открита в Кентърбъри |
Нефритови брадви се срещат в колекциите на много музеи по света. Според Джилиан Вандрел, уредник в Британския музей (в чиято експозиция може да се види нефритова брадва, открита при разкопки в Кентърбъри): ''В много части на света в продължение на хиляди години каменните брадви са представлявали мощен символ на властта. В различните общества са имали различна символика. За ранните земеделци притежаването на каменна брадва за всекидневна работа е било от голямо значение, за да могат да разчистват по-ефективно площи за бъдещо култивиране. Нефритовата брадва, открита в Кентърбъри обаче не е използвана за работен инструмент – била е символ на статута на притежатяли ѝ в общността. Без никакво съмнение притежаването на такова сечиво е било строго регламентирано и ограничено. Вероятно и самият зелен цвят на нефрита е натоварен с определена символика, защото по-късно са изработвани копия, като са използвани местни каменни късове със зеленикав оттенък. На територията на Британия и Иралндия са открити над сто глави на каменни нефритови брадви”.
До днес в Европа са открити над 1600 големи каменни брадви, изработени от нефрит, омфацит и еклогит. В Ирландия например, подобни сечива не са често срещани артефакти. От откритите над 21 000 каменни брадви, едва 4 са от “благороден” камък.
Първите проучвания и анализи на брадви, изработени от нефрит и подобните му, са направени през 40-те години на ХХ век. Но успехи в изследванията им са отбелязани едва в рамките на “Проект нефрит” на Пеир и Ан-Мари Петрекин.
Фрагмент от нефритова брадва, открит в Южен Ланаркшър |
Все още остават неясни ритуалите и церемониите, при които са използвани нефритовите брадви. Учените обаче се надяват, че бъдещи проучвания ще дадат отговор и на този въпрос.
0 коментара:
Публикуване на коментар