Бог Хапи, олицетворение на Нил |
Досега на науката са известни около 20-тина нилометъра. Новооткритият се намира сред руините на древния град Тмуис, в района на делтата на река Нил. Археолозите, които извършват разкопките, смятат, че съоръжението е изградено през III век пр.н.е. и е изпълнявало предназначението си в продължение на следващите поне 1000 години.
С помощта на ниломерите древните египтяни са следели за нивото на река Нил по време на годишните ѝ разливи. Съоръжението представлява кладенец с диаметър около 2,4 метра и стъпаловидна структура, спускаща се под повърхността. Изградено е от варовикови блокове. Или водата на реката някога е достигала до мястото, където се намира нилометъра, или е измервал подпочвените води.
Според учените, съобщаващи за откритието си в статия за National Geographic, оптималното ниво на водата по време на разливите на Нил е достигало до отметката от 7 кубита, или малко повече от 3 метра.
“Във времената, когато Египет е управляван от фараони, ниломерите са служели и като устройства, чиито показания са служели при определяне на данъците за населението. Същата функция вероятно са изпълнявали и в елинистичния период. Ако нивото на водата показва, че разливът ще е добър и се очаква добра реколта, то и данъците се увеличавали.”, обяснява Робърт Литман, археолог от университета в Хаваи пред National Geographic.
Стената на язовира Асуан |
Всяка година обаче разливите на реката се различавали. При слабите разливи, богатите наносни почви били малко, реколтите от зърнени храни – бедни и нерядко се стигало до гладни години. Но и ако нивата на водите били прекалено високи, под вода оставали къщи и други постройки по бреговете на реката, а се случвало и вече засети култури да бъдат отмити.
По време на управлението на фараоните, тогавашните учени забелязали, че разливите били прекомерни или слаби на около всеки пет години.
Кладенецът на нилометъра и стъпаловидната структура към него |
И днес градът е обитаван, но реката отново се е променила и край града представлява относително малък ръкав. Наблизо, също край брега на Нил, се намира най-големият град в региона – Мансура.
Посредством ниломера в антични времена се изчислявали количествата зърно, което населението следвало да предаде на държавата като данък. Освен това данък се плащал и под формата трудова повинност. В периодите на добра реколта част от зърното се складирало, за да може със запасите да се изхранва населението през годините, когато реката не се разливала толкова щедро.
0 коментара:
Публикуване на коментар