Реконструкция на процеса на изграждане на укреплението през 63 г. |
"Боудика", картина на John Opie |
“… в Британия се случва ужасна катастрофа. Два града са опустошени, осем хиляди римляни и техни съюзници загиват, а островът е загубен за РИм. Нещо повече – цялата тази разруха е стоварена връз римляните от една жена, факт, който сам по себе си им причинил голям срам… … Но човекът, който е главен подбудител на местните жители и който ги убедил да се бият с римляните; човекът, когото те намерили за достоен да бъде техен лидер и да ги води в битките през цялата война, била Боудика, британка от знатен род, надарена с повече интелигентност, отколкото е присъщо за жените… На ръст била много висока, а външността ѝ вдъхвала ужас и респект, погледът ѝ бил безмилостен, а гласът – дрезгав; дългата ѝ червена коса падала до бедрата; на врата си носела голяма златна торква; обличала се в пъстроцветна туника, върху която носела наметало, закопчано с красива брошка. Тези украшения носела неизменно.”
Голямата торква (масивна златна гривна, носена на врата) от Снетишам. Вероятно подобна торква е носила и Боудика |
“Фортът се намирал на главния път на Лондон, така че да охранява пътя от града към лондонския мост и е бил с изглед към реката. Крепостта е доминирала над града от този период, което вероятно е отражение на липсата на “цивилен живот” в селището, както и заради пълното унищожение, предизвикано от местните британци на римския Лондиниум”, се казва в статия на Археологическия музей в Лондон (Museum of London Archaeology, MOLA).
Разрез на римските отбранителни съоръжения в Лондиниум |
Останки от дървен материал, използван за изграждане на укрепителния вал на крепостта |
“Откриването на ранната римска крепост ни дава безценна нова информация за това как римляните са възстановили контрола си над Британия, след въстанието на Боудика и катастрофалните за тях опустошения. Това също така потвърждава стратегическата важност на Лондон за римляните”, казва Джулиан Хил, експерт на MOLA по история на Лондон от римско време.
В уебсайта на музея пише, че “Римските легиони са изградили абсолютно професионално укрепленията. Използвали са както материал, с който са се снабдявали от близките гори, така и отломките от разрушените по времето на въстанието сгради. Според изчисленията, укрепление с такива размери е напълно достатъчно за защита от една кохорта от около 500 души. Изграждането на съоръженията може да бъде извършено за няколко седмици, като вероятно е използван и труд на местното британско население. Археолозите са открили брадви и чукове, както и други инструменти, с които легионерите са си служили при изграждане на форта и за още редица строителни дейности”.
В рамките на защитената територия е имало пътища, складове и административна постройка, походна кухня, хамбар и отходни места. Намерените артефакти са много малко, но археолозите са открили част от шлем и останки от конски амуниции.
Част от находките при разкопките на укреплението |
Около 60 години след въстанието на Боудика и ицените, римляните издигат форта Крипългейт, а през III век около Лондон са издигнати крепостни стени. Археолозите продължават да търсят следи от укрепителни структури и съоръжения от миналото на британската столица.
0 коментара:
Публикуване на коментар