Детекторът DZero (Fermilab, САЩ), снимка: Reidar Hahn, Fermilab |
Схематична структура на новия тетракварк |
На 25 февруари 2016 година учени, участващи в експеримента DZero в американската лаборатория Fermilab (Fermi National Accelerator Laboratory), съобщават за откриването на още един тетракварк. Подробности за експеримента те са описали в статия за сайта arxiv.org. Сред авторите на откритието са учени, представляващи 75 научни института от 18 държави.
Схематично описание на експеримента, чрез който е открит новия тетракварк |
Учените неколкократно са проверявали резултатите си, преди да огласят откриването на новата частица, която са нарекли Х(5568), по стойността на масата ѝ, равняваща се на 5568 мегаелектронволта. Но Х(5568) не е просто нов тетракварк. Докато другите известни до момента тетракварки съдържат по два кварка с еднакъв “аромат” (така се наричат отделните типове кварки), новооткритият е с четири кварка с различен “аромат”: u (горен), d (долен), s (странен) и b (дънен). Типовете кварки се наричат “аромати”. Съществуват 6 вида аромати, а общо с античастиците се получават 12 вида “аромати”.
В момента учените се занимават с изследването на различните свойства на новата частица. Предстои да намерят отговор на въпроса, как четирите ѝ кварка са свързани помежду си. Дали образуват единна плътна сфера, или са две двойки силно свързани кварки, които се въртят на известно разстояние една от друга, подобно на атомите в молекулата на водорода.
Засега тетракварките са редки частици, за разлика от “събратята си” с два и три кварка. От последните две категории за половин век са регистрирани над сто частици. Изучаването им ще разшири разбиранията на науката за структурата на адроните и силното взаимодействие, което “слепва” кварките помежду им.
0 коментара:
Публикуване на коментар